„Zadowolone kręgosłupy” w Strzelcach Opolskich i Starych Budkowicach

„Zadowolone kręgosłupy” w Strzelcach Opolskich i Starych Budkowicach

„Tornister odciążony, kręgosłup zadowolony” – pod takim hasłem odbywa się 4. edycja projektu Lekki Tornister. W drugiej połowie kwietnia rozpoczęliśmy wizyty w szkołach z woj. opolskiego. Na początku zajrzeliśmy do plecaków uczniów ze Strzelec Opolskich i Starych Budkowic.

Prelekcja na temat profilaktyki wad postawy, quiz edukacyjny, pakowanie tornistra na czas, układanie z rozsypanki słownej hasła projektu oraz ważenie dzieci i ich plecaków – z takich elementów składało się spotkanie z uczniami klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Malczewskiego w Strzelcach Opolskich i Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Budkowicach.

Cieszy nas, że prelekcji wysłuchało tak liczne grono rodziców. Problem przeciążonych plecaków nie dotyczy bowiem tylko dzieci, ale także nauczycieli i opiekunów.

W Strzelcach Opolskich w przeprowadzonym przez nas badaniu zawartości plecaków uczestniczyło 124 uczniów. Zdecydowanie najlepiej wypadły dzieci z klas pierwszych – waga ich tornistrów mieściła się w dopuszczalnej normie 10% masy ciała. Trochę gorzej było u starszych uczniów. Aż 19 z nich miało plecaki o ciężarze powyżej 4 kg, a jeden z chłopców z II klasy nosił na plecach aż 2 kg przedmiotów dodatkowych.

Dzieci ze Starych Budkowic nie posiadały aż tak ciężkich plecaków (tylko u dwóch chłopców z II klasy waga tornistrów przekraczała 4 kg), co nie oznacza, że waga toreb była zgodna z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Dla przykładu dziewczynka o wadze 20,3 kg dźwigała 3,5-kilogramowy tornister, z czego 1/3 jego zawartości stanowiły rzeczy niepotrzebne tego dnia w szkole.

Przed nami jeszcze kwietniowe wizyty w szkołach podstawowych w Pokoju, Czarnowąsach i Zdzieszowicach. Czy i tam trafimy na przeciążone tornistry?