Tłumy w Sali Doświadczania Świata, moc kreatywności na warsztatach
Podczas pięciu kolorowych dni III Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci młodsi i starsi uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko obejrzeć spektakle wystawiane przez europejskie teatry, ale również przekonać się, jak wygląda Wzorcowa Sala Doświadczania Świata w Fundacji Rosa oraz wziąć udział w warsztatach z arteterapii prowadzonych przez nasze terapeutki.
Frekwencja podczas sobotniego dnia otwartego przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Już chwilę po godzinie 10.00 przed drzwiami ustawiła się kolejka chętnych do doświadczania i odkrywania właściwości „magicznego pokoju”. W ciągu sześciu godzin, mieliśmy okazję oprowadzić i zapoznać ze sprzętem ponad setkę dzieci. Kilkunastoosobowe grupy, składające się z naszych małych gości i ich rodziców, pod czujnym okiem koordynatorki Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa – Pauli i wolontariuszki Impartu – Asi, mogły przez pół godziny korzystać ze wszystkich dostępnych w sali sprzętów. Na co dzień grupa naszych terapeutów wykorzystuje je do pracy metodą Snoezelen z osobami niepełnosprawnymi.
Na niejednej buzi malował się zachwyt przy kolumnach z bąbelkami i wodospadzie kolorowych światłowodów. Bardzo chętnie podziwiano wirtualne akwarium i gwiaździste niebo. Żadne dziecko nie przeszło obojętnie obok macadełek i zabawek dotykowych. Chwilę oddechu maluchy łapały na łóżku wodnym, żeby za chwilę szaleć w basenie pełnym kolorowych piłeczek. Oczarowani Salą byli również rodzice, którzy chcieli jak najwięcej dowiedzieć się o możliwości korzystania z zajęć oraz wykorzystania metody do pracy z dzieckiem w domu.
Duża popularnością cieszyły się również nasze niedzielne warsztaty w Imparcie. Około czterdzieścioro dzieci, podzielonych na dwie grupy, wzięło udział w warsztatach z arteterapii po spektaklach „W Idealnym Kształcie Gruszki” o godz. 11.00 i 15.00. Opowieść o poczuciu wspólnoty, sprawiedliwych i niesprawiedliwych podziałach, a także przyjaźni wystawionej na próbę była świetną podstawą do poruszenia tematów niezwykle aktualnych, które dotykają dzieci każdego dnia. Już na wstępie uczestnicy zabawy przywitali się delikatnym uściskiem dłoni – „iskierką” . Kolejnym etapem była rozmowa na temat przedstawienia. Dzieci niezwykle chętnie opisywały swoje wrażenia po spektaklu oraz odpowiadały na pytania naszych terapeutek – Bogusi i Alicji.
W części praktycznej zajęć dzieci miały za zadanie ozdobić małego filcowego ludzika. Do wykorzystania było mnóstwo kolorowych i przyjemnych w dotyku materiałów, m.in. sznurki, włóczki, koraliki, guziki i wstążeczki. Wszystkie dziecięce arcydzieła przyklejono na kartkę i połączono serduszkami na znak przyjaźni. Rodzice odbierający dzieci z warsztatów byli bardzo mile zaskoczeni kreatywnością swoich pociech, a dzieci z podekscytowaniem opowiadały, jak spędziły czas.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowanych przez nas atrakcjach. Przy organizacji warsztatów i dnia otwartego nieoceniona okazała się pomoc pracowników i wolontariuszy Impartu, którzy kolejny raz stanęli na wysokości zadania. W ich stronę również kierujemy serdeczne „dziękuję”!