Razem poznawaliśmy Dolny Śląsk

Razem poznawaliśmy Dolny Śląsk

Zakończyła się realizacja projektu „Podróżuję, poznaję, pomagam”.

W piątek 12 października ostatnia grupa dzieci niepełnosprawnych i wolontariuszy wróciła z wycieczki integracyjnej w Góry Sowie. Z tej formy edukacji turystycznej i przełamywania barier niepełnosprawności skorzystało w sumie ponad sto osób z całego Dolnego Śląska.

Przez miesiąc Fundacja Rosa w ramach projektu „Podróżuję, poznaję, pomagam” zorganizowała pięć dwudniowych wycieczek, podczas których atrakcje tego regionu wspólnie odkrywała ponad setka niepełnosprawnych dzieci z pięciu ośrodków specjalnych oraz ich opiekunowie. Towarzyszyło im również dziesięciu młodych wolontariuszy, którzy zgłosili się do udziału w akcji. Rekrutowali się spośród osób w wieku 16-25 lat, uczących się albo studiujących na Dolnym Śląsku. Celem projektu była integracja pełnoprawnej młodzieży z dziećmi niepełnosprawnymi, ale także zachęcanie osób niepełnosprawnych do aktywnego wypoczynku.

W wycieczkach uczestniczyli uczniowie:
- Zespołu Szkół Specjalnych z Wałbrzycha
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Złotoryi
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Długopola Zdroju
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Środy Śląskiej
- Zespołu Szkół Specjalnych z Oławy.

Dzieci i ich opiekunowie zwiedzili zamek Grodno i sztolnie w Walimiu, zdobyli wspólnie Wielką Sowę, a także gościli w prawdziwej bacówce i uczestniczyli w warsztatach archeologiczno-historycznych.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON.