Premiera wyjątkowego dokumentu już za nami!
„Mali i Wielcy Bohaterowie – bo odwaga tkwi w każdym z nas” - pod takim tytułem 6 października w Muzeum Postania Warszawskiego odbyło się wyjątkowe dla nas spotkanie, podsumowujące drugą odsłonę akcji „Kartka dla Powstańca” oraz projekt „Powstańcy dzieciom”, dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”. Przybyli goście byli świadkami uroczystego przekazania powstańcom i dyrektorowi MPW wykonanych przez dzieci kartek oraz wzięli udział w premierze niezwykłego dokumentu.
Ponad 50 osób, w tym bohaterowie filmu, kombatanci II wojny światowej i przedstawiciele władz zgromadzili się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, by wspólnie z organizatorami spotkania wziąć udział w uroczystości. Na wstępie, prowadząca spotkanie Katarzyna Galewska z Fundacji Rosa, serdecznie przywitała gości i wspólnie z Agnieszką Łesiuk przybliżyła historię akcji „Kartka dla Powstańca” oraz projektu „Powstańcy dzieciom”. Głos zabrali również: dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski, oraz Agata Idzikowska, przedstawicielka Muzeum Historii Polski.
Przybyli na uroczystość powstańcy – bohaterowie filmu – z rąk dzieci otrzymali wykonane ręcznie pocztówki, natomiast pozostałe ponad 3000 kartek zostało symbolicznie przekazane dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego. To właśnie za pośrednictwem partnera naszej akcji wyjątkowe listy trafią do wszystkich uczestników powstania.
Głównym celem uroczystości była premiera 35-minutowego filmu „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczanie pokoleń”. Dokument stanowi odpowiedź na rodzący się dialog pomiędzy autorami wzruszających prac – dziećmi ze szkół przyszpitalnych – i powstańcami, którzy bardzo chętnie odpisują na wykonane przez dzieci pocztówki. Lena – uczestniczka pierwszej odsłony akcji „Kartka dla Powstańca” i zarazem bohaterka filmu – do dziś prowadzi korespondencję z jedną z uczestniczek powstania, na co dzień mieszkającą za granicą.
Na film składają się wypowiedzi czterech powstańców warszawskich, dzieci, biorących udział w akcji „Kartka dla Powstańca”, ich rodziców oraz nauczycieli z przyszpitalnych szkół. Wszystkie te osoby doświadczyły, bądź doświadczają każdego dnia, cierpienia. Powstańcy – jako młodzi ludzie – zostali zaskoczeni przez okrucieństwa wojny, musieli walczyć o swoje życie i niepodległość ojczyzny. Z kolei dzieci przebywające na szpitalnych oddziałach dziecięcych zmagają się z chorobą.
Dokument wzruszył zarówno zgromadzonych gości, jak i bohaterów filmu, dla których była to pierwsza okazja do obejrzenia siebie na ekranie.
Po projekcji filmu obecni na sali bohaterowie – Włodzimierz Dusiewicz, Roman Lipiec, Władysław Rosiński, Lena Krętosz oraz przedstawiciel zespołu produkcyjnego Krzysztof Nowak, zostali zaproszeni do dyskusji na temat dokumentu i projektu. Zwieńczeniem rozmowy była recytacja wiersza przez Romana Lipca.
Na projekt „Powstańcy dzieciom – dialog pokoleń w kontekście walki o życie w obliczu wojny i choroby” składały się nie tylko produkcja filmu i zorganizowane spotkanie. Jego dopełnienie stanowiło seminarium dla nauczycieli szkół przyszpitalnych, zorganizowane w pierwszy weekend października we Wrocławiu. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, czym jest historia mówiona oraz jak ją wykorzystać podczas lekcji z uczniami.
Po premierze film „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”, wraz z powstałym scenariuszem edukacyjnym, zostanie bezpłatnie udostępniony wszystkim chętnym osobom, pracującym na co dzień z dziećmi i młodzieżą szkolną.
Dokument będzie można także zobaczyć na naszym fundacyjnym kanale na YouTube. Link podamy wkrótce.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy ekipie, bez której realizacja projektu „Powstańcy dzieciom” nie byłaby możliwa: Muzeum Historii Polski – za dofinansowanie w ramach programu „Patriotyzm jutra”; Muzeum Powstania Warszawskiego – za patronat honorowy; wyjątkowym ludziom – uczestnikom powstania warszawskiego, nauczycielkom ze szkoły przyszpitalnej w Zabrzu, pacjentom szpitalnych oddziałów dziecięcych i ich rodzicom – za chęć podzielenia się z nami swoimi przeżyciami; oraz równie wspaniałym osobom, które przeprowadziły wywiady, ułożyły scenariusz, zmontowały materiał i poprowadziły seminarium dla nauczycieli. Bez Was ten projekt nie miałby sensu! DZIĘKUJEMY i być może do zobaczenia przy kolejnym przedsięwzięciu!
Bohaterzy filmu „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”: Maria Urbaniec-Downarowicz, ps. „Myszka”; Włodzimierz Dusiewicz, ps. „Dusza”; Roman Lipiec, ps. „Adam”; Władysław Rosiński, ps. „Zapałka”; Lena Krętosz; Piotr Balcarek; Elżbieta Klinowska; Grażyna Świątoniowska; Małgorzata Szołtysek.