Podsumowanie V edycji

Podsumowanie V edycji Kochani rodzice, opiekunowie, nauczyciele, nadszedł czas na podsumowanie V edycji projektu Lekki Tornister!

Do udziału w tegorocznej odsłonie kampanii zgłosiły się aż 722 szkoły podstawowe z całej Polski! Edukacją zostało objętych 77 656 uczniów klas 0-III, a 4 149 nauczycieli zaangażowało się w przekazywanie wiedzy na temat profilaktyki wad postawy. Wszystkie zgłoszone placówki otrzymały pakiet naszych materiałów edukacyjnych, na podstawie których nauczyciele przeprowadzili wśród uczniów zajęcia edukacyjne. Zaangażowanie i kreatywność szkół przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Zdjęcia z realizacji lekcji znajdziecie TUTAJ

Nasz zespół wybrał 5 placówek najbardziej zaangażowanych w realizację V edycji projektu oraz różnorodnych form edukacji zdrowotnej, w tym działań na rzecz rozwiązywania problemu ciężkich tornistrów. Odwiedził je i przeprowadził w nich spotkania edukacyjne połączone z akcją ważenia tornistrów.

Szkoły, które odwiedziliśmy:
- Szkoła Podstawowa im. Pawła Kojzara w Mnichu
- Szkoła Podstawowa nr 20 w Kędzierzynie Koźlu
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie
- Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grojcu
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marka Prawego w Jemielnicy

Badaniem przeprowadzonym w ramach V edycji projektu objęliśmy 510 dzieci, w tym 264 chłopców i 246 dziewczynek. Łączna waga tornistrów, które zważyliśmy, wyniosła 1521,25 kg, czyli tyle, co 5 tygrysów lub 122 sztabki złota! Pod koniec wakacji opublikujemy szczegółowe wyniki naszych badań, dotyczące wagi plecaków oraz ich zawartości.

Po odwiedzinach w każdej z 5 wytypowanych placówek wyłoniliśmy zwycięską oraz wyróżnioną szkołę. Od przyszłego roku szkolnego dodatkowe podręczniki, zeszyty, ćwiczenia i przybory szkolne w nowoczesnych skrytkach będą mogli zostawiać wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie oraz jedna klasa Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Grojcu. Oznacza to, że w ramach tegorocznej odsłony projektu 105 uczniów klas 0-III odciąży swoje tornistry dzięki możliwości zostawienia części podręczników i przyborów niezbędnych do nauki w budynku szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom zaangażowanym w V edycję projektu oraz naszym Partnerom i Patronom, dzięki którym możemy skutecznie zapobiegać występowaniu wad postawy u dzieci, działać na rzecz lekkich tornistrów i zdrowych kręgosłupów najmłodszych oraz zmniejszyć skalę problemu przeciążonych plecaków w przyszłości. Już nie możemy się doczekać VI edycji Lekkiego Tornistra!