Lżejsze tornistry uczniów z Nieszawy

Lżejsze tornistry uczniów z Nieszawy

Za nami oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa uczniowie Szkoły Podstawowej w Nieszawie przekroczą szkolne progi z lżejszymi tornistrami.

Zbyt duży ciężar tornistra zaburza prawidłowy rozwój dziecka, powoduje nie tylko skrzywienia kręgosłupa, ale prowadzi również do pojawienia się schorzeń ortopedycznych. Wspierając potrzeby najmłodszych, Fundacja Rosa rozpoczęła program „Lekki tornister”. Polega on na wyposażaniu niedofinansowanych szkół w szafki, w których dzieci będą mogły zostawiać najcięższe podręczniki i przybory szkolne. Pozwoli to odciążyć ich tornistry, a co za tym idzie, uniknąć poważnych wad postawy. Według norm rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce, ciężar umieszczany na plecach dziecka nie powinien przekraczać 10 procent wagi jego ciała. Nierzadko zdarza się, że tornistry najmłodszych osiągają wagę nawet 8 kilogramów! 

Pomimo regulacji prawnych szkoły, z powodu braku środków nie są w stanie zapewnić dzieciom  miejsc do przechowywania rzeczy, stąd pomysł fundacji na akcję „Lekki tornister”. Jak zapowiada prezes Bohdan Pecuszok, w najbliższym czasie planowane są szersze działania mające na celu dotarcie do szkół najbardziej potrzebujących. Pierwszą placówką biorącą udział w programie jest Szkoła Podstawowa w Nieszawie. Fundacja sfinansowała zakup szafek w jednej z klas. W październiku rozpoczną się prace nad wyposażeniem kolejnego pomieszczenia. Do programu dołączyła niedawno Szkoła Podstawowa z pobliskiej Kąkowej Woli.