Lżejsze tornistry w Bystrzycy

Lżejsze tornistry w Bystrzycy

Czy każdy 13. dzień miesiąca jest pechowy? Dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bronisława Malinowskiego 13 października z pewnością taki nie był! Uczniowie klas 0-III otrzymali od nas piękne, kolorowe szafki, w których mogą zostawić niepotrzebne rzeczy i tym samym odciążyć swe kręgosłupy.

W drugi poniedziałek października gościliśmy w Bystrzycy Oławskiej, gdzie w ramach III edycji programu Lekki Tornister edukowaliśmy dzieci i dorosłych oraz, jak zawsze, ważyliśmy plecaki i sprawdzaliśmy, co najmłodsi uczniowie przynoszą do szkoły. Po raz kolejny, niestety, załamywaliśmy ręce.

W badaniu wzięło udział 142 uczniów. W klasie 0 waga tornistrów mieściła się w zalecanej normie, a na ich masę wpłynęły przede wszystkim przedmioty dodatkowe – gdyby pozostawić je w szafkach szkolnych, dzieci w ogóle nie musiałyby nosić plecaków.

W klasach I-III waga tornistrów dochodziła do 5 kg, przy czym bardzo często połowę tego ciężaru stanowiły rzeczy nadprogramowe.

Dla przykładu, uczeń pierwszej klasy miał w plecaku cztery kartoniki mleka, trzy jabłka i niepotrzebne tego dnia podręczniki do religii. Jedna z dziewczynek przyniosła z kolei dwie lalki Barbie, katalog małej projektantki mody i czasopismo dla dzieci. Niejednokrotnie w tornistrach maluchów znajdowaliśmy bardzo ciężkie termosy lub kubki termiczne. Stąd też ponawiamy apel do rodziców: Szanowni Państwo, prosimy o codzienne kontrolowanie zawartości plecaków swoich pociech oraz rozsądek w przyrządzaniu drugiego śniadania - nie każde dziecko jest w stanie zjeść sześć kanapek i dwa wafelki czy wypić butelkę wody, herbatę i otrzymane w szkole mleko.
Współdziałajmy, by w przyszłości maluchy miały proste, zdrowe kręgosłupy!