Koniec wyjątkowej edycji Kartki ze Szpitala
Przez 63 dni dzieci z 27 szpitali z całej Polski wykonywały wyjątkowe kartki dla osób, które 70 lat temu walczyły w Powstaniu Warszawskim. W ten sposób mali pacjenci chcieli podziękować im za patriotyzm i bohaterską postawę.
2 października zakończyła się specjalna edycja projektu Kartka ze Szpitala – Kartka dla Powstańca, którą realizowaliśmy przy udziale i wsparciu Muzeum Powstania Warszawskiego. W ostatnim czasie siedziba naszej fundacji została zasypana oryginalnymi, biało-czerwonymi pracami. Łącznie było ich aż 3600!
Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością, zarówno jeśli chodzi o stronę wizualną kartek, jak i przepiękne, płynące prosto z serca życzenia. Nie tylko my byliśmy zachwyceni! Wzruszenia nie kryli adresaci pocztówek. Uczestnicy Powstania Warszawskiego, którzy otrzymali już przesyłki, cały czas dzwonią i wysyłają wiadomości do Fundacji Rosa oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, prosząc o kontakt do twórców kartek i dziękując za pamięć. Oto fragment jednego z listów, który otrzymaliśmy:
„Drogie dzieci” zrobiłyście nam – kombatantom, nam Powstańcom Warszawskim niezwykle miłą niespodziankę. Co prawda trzeba przyznać, że liczne stowarzyszenia i organizacje publiczne bardzo o nas w tym jubileuszowym roku zadbały. I wykazały pomysłowość, aby nas uhonorować i uszczęśliwić. Ale oni mieli na to możliwości i pieniądze. A Wy? A Wy mieliście tylko szpitalne sale i szpitalne łóżka i Wasze liczne problemy i cierpienia. I Wasze wielkie serca. Dlatego ta „kartka dla Powstańca”, w dodatku tak pięknie ozdobiona i własnoręcznie wykonana, ma dla nas niezwykłe znaczenie.
Łączniczka z obwodu pierwszego „śródmieście-Północ”, pseudonim Alika
2 października, w dniu zakończenia projektu Kartka dla Powstańca, ponownie odwiedziliśmy Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, gdzie obserwowaliśmy przebieg ostatnich zajęć plastycznych, podczas których dzieci wykonywały patriotyczne kartki. Razem z nami w warsztatach brała udział pani Maria Urbaniec Downarowicz, pseudonim Myszka, łączniczka podczas Powstania Warszawskiego. Uczestniczka wydarzeń sprzed 70 lat opowiedziała małym pacjentom o swoich przeżyciach związanych z powstaniem. Pani Mario, serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cenną lekcję historii!
Materiał o projekcie Karta dla Powstańca oraz zajęciach w szpitalu przy ulicy Borowskiej został wyemitowany w TVP Wrocław. Można go obejrzeć TUTAJ: [od 00:07:40]
Gorąco dziękujemy wszystkim szpitalom, które wzięły udział w projekcie Kartka dla Powstańca! Mamy nadzieję, że to nie koniec tej inicjatywy i niebawem będziemy mogli zaprosić Państwa do uczestnictwa w kolejnej odsłonie akcji.