Kolejne plecaki odciążone!

Kolejne plecaki odciążone!

Były wiersze, były piosenki, ale - co najważniejsze - do użytku uczniów zostały oddane kolejne szafki. 9 października w ramach III edycji programu Lekki Tornister odwiedziliśmy Szkołę Podstawową im. Juliusza Słowackiego w Sułowie.

[...] Mam nową szafeczkę
włożę do niej teczkę
potem worek, kapcie
będzie mi lżej znacznie.

[...] Plecki mam prościutkie
tornister leciutki
dbam o swoje zdrowie
każdy mi to powie. [...]

- śpiewały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Sułowie. Pozostawienie w szafkach dodatkowych piórników, teczek, zabawek i niepotrzebnych danego dnia podręczników z pewnością wyjdzie maluchom na zdrowie!

W przeprowadzonym przez nas badaniu zawartości i wagi tornistrów wzięło udział 142 uczniów z klas 0-III. Wyniki przedstawiały się nieco lepiej niż w Wilkowie, co nie znaczy, że nie mieliśmy powodów do niepokoju. Waga rzeczy dodatkowych, które dzieci zabierały ze sobą do szkoły, dochodziła nawet do trzech kilogramów, z kolei najcięższy pusty plecak ważył aż 1,4 kg!

Ponownie znaleźliśmy uczniów, noszących tornistry o ciężarze około 5 kg, co znacznie przekraczało wymogi opracowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Według nich waga plecaka nie powinna wynosić więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka.

Przed nami jeszcze wizyty w szkołach podstawowych w Bystrzycy, Mierzęcicach i Praszce. Oddamy tam do użytku kolejne szafki, odciążając kręgosłupy dzieci i edukując najmłodszych na temat wad postawy.