Wytwórnia dziecięcej radości z Wrocławia nie zwalnia tempa w wakacje

Tegoroczne wakacje to dla Fundacji Rosa czas pełen zajęć. Zakończono prace nad Pokojem Uśmiechu oraz Salą Doświadczania Świata w Legnicy. We wrześniu otwarty zostanie pokój terapeutyczny w szkole integracyjnej przy ulicy Grochowej we Wrocławiu. Dzięki wsparciu fundacji już dwóch małych pacjentów skorzystało z dobroczynnego działania delfinoterapii, a kolejni podopieczni czekają na wyjazd do tureckiego delfinarium. Z letniego obozu terapeutycznego, sfinansowanego przez Fundację Rosa, wrócili podopieczni Stowarzyszenia Neuropsychologicznego „Pod Klonowym Liściem”, a uczniowie Szkoły Podstawowej w Nieszawie nowy rok szkolny rozpoczną z lżejszymi tornistrami.

Fundacja działa od 2004 roku stawiając sobie za główny cel pomoc dzieciom. Posiadając status organizacji pożytku publicznego, ma możliwość ubiegania się o dofinansowanie z tzw. jednego procenta. - Fundacja powstała z myślą o otoczeniu szczególną troską najmłodszego pokolenia – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. - To ono jest naszą przyszłością, najlepszą inwestycją, którą wspólnie możemy podjąć, starając się zmieniać świat na lepsze. Dlatego tworząc i realizując programy Fundacji, chcemy wyrównywać szanse dzieci w dostępie do wiedzy, najnowszej technologii oraz terapii medycznej.

 „Twoja szkoła” jest flagowym programem Rosy, który za cel stawia sobie podnoszenie jakości nauczania dzieci i młodzieży. Szkoła przystępująca do akcji otrzymuje indywidualny identyfikator. Każdy z nas, wpisując jego numer w zeznaniu podatkowym, może przeznaczyć 1 proc. podatku dochodowego właśnie na tę konkretną placówkę. W ten sposób rodzice otrzymują możliwość bezpośredniego wsparcia szkoły, do której uczęszczają ich pociechy, a placówki edukacyjne – dodatkowe środki na realizację swojej misji. Zebrane fundusze przeznaczane są na zakup niezbędnego sprzętu, wyposażenia, na szkolenia podnoszące kwalifikacje nauczycieli, wprowadzanie nowych rozwiązań dydaktycznych czy dodatkowe zajęcia dla najzdolniejszych uczniów. Dzięki wsparciu z 1 proc. podatku oraz dotacjom Fundacja Rosa wsparła do tej pory ponad 1800 szkół. - Z satysfakcją patrzymy na rezultaty programu „Twoja szkoła”. Z roku na rok przybywa placówek zainteresowanych udziałem w akcji – mówi prezes Pecuszok.

Kolejnym projektem skierowanym do szkół jest akcja „Lekki tornister” polegająca na wyposażaniu niedofinansowanych szkół w szafki, w których dzieci będą mogły przechowywać najcięższe podręczniki i przybory szkolne. Pozwoli to odciążyć ich tornistry, a co za tym idzie, ulżyć narażonym na skrzywienia kręgosłupom. - Zdajemy sobie sprawę z tego, jakim ciężarem i zagrożeniem dla najmłodszych są przeładowane tornistry. Dlatego stworzyliśmy projekt „Lekki tornister”, który pozwoli na zakup dla szkół biorących w nim udział, nowoczesnych i estetycznych szafek ze skrytkami na rzeczy uczniów - mówi prezes Fundacji Rosa. Pierwszą placówką biorącą udział w programie jest Szkoła Podstawowa w Nieszawie w województwie kujawsko-pomorskim, w której wyposażono już jedną klasę a prace nad kolejną są w toku. Do programu dołączyła niedawno Szkoła Podstawowa z pobliskiej Kąkowej Woli. Jak zapowiada prezes Pecuszok, Rosa planuje działania mające na celu szersze dotarcie do najbardziej potrzebujących placówek.

Ale Fundacja Rosa skupia się nie tylko na wspieraniu edukacji najmłodszych – równie ważne jest pomaganie tym dzieciom, które cierpią z powodu choroby czy wypadku. W 2010 roku rozpoczęto realizację programu „Pokój Uśmiechu”, w ramach którego tworzone są na dziecięcych oddziałach szpitalnych przyjazne miejsca (poczekalnie i pomieszczenia do zabaw), w których najmłodsi chorzy mogliby poprzez grę i zabawę zapomnieć o chorobie. W lipcu zakończono prace nad czwartym już Pokojem Uśmiechu, który znajduje się na oddziale pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Dodatkowo w tej samej placówce powstaną jeszcze dwa tego typu pomieszczenia. Prace nad Pokojami Uśmiechu wciąż trwają w Bolesławcu. Jak zapowiada prezes Pecuszok, wkrótce wsparciem Rosy objęte zostaną kolejne placówki.

Oprócz trzech głównych programów Fundacja Rosa dodatkowo wspiera finansowo trzy projekty terapeutyczne. Pierwszy z nich to terapia oraz obozy terapeutyczne (letni i zimowy) dla dzieci z diagnozą niedokształcenia mowy pochodzenia korowego. Terapia realizowana jest w ramach współpracy z wrocławskim Stowarzyszeniem Neuropsychologicznym „Pod Klonowym Liściem”. Drugi z projektów jest nowoczesną formą terapii dla dzieci z wykorzystaniem delfinów (delfinoterapia). W ramach programu niepełnosprawne dzieci oraz ich opiekunowie otrzymują dofinansowanie do specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych w Turcji. Ze wsparcia skorzystał już Miłosz Tresenberg oraz Bartosz Kowalski, w najbliższych miesiącach do tureckiego delfinarium wyjadą kolejni mali pacjenci. W sumie z terapii w 2011 roku skorzysta dziewięcioro dzieci. Natomiast celem trzeciego z programów jest kompletne urządzenie pomieszczeń terapeutycznych dla dzieci (m.in. do stymulacji sensorycznej czy też Sal Doświadczania Świata). Pokoje urządzane są w szkołach integracyjnych i innych placówkach oświatowych. Pierwszy z nich, Sala Doświadczania Świata, rusza od września w legnickim Zespole Placówek Specjalnych. Do końca 2011 roku Rosa sfinansuje w sumie siedem pokoi terapeutycznych.