Warszawskie Dni Doświadczania Świata
Wodospad światłowodów, tor świetlno-dźwiękowy, przybory terapeutyczne do stymulacji różnych zmysłów – takie niespodzianki czekają na odwiedzających Pałac Kultury i Nauki podczas pierwszej edycji Dni Doświadczania Świata. We wzorcowym pokoju terapeutycznym w dniach 15-18 listopada br. każdy będzie mógł się przekonać, w jaki sposób niepełnosprawne dzieci uczą się otaczającego nas świata. Gościem specjalnym spotkania inaugurującego wydarzenie będzie aktorka Dominika Ostałowska, ambasadorka Fundacji Rosa.
Organizatorem Dni Doświadczania Świata jest Fundacja Rosa – Wytwórnia dziecięcej radości, prowadząca od początku 2011 roku ogólnopolski projekt urządzania pokojów terapeutycznych dla najmłodszych. Program skierowany jest do placówek opiekujących się dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz niepełnosprawnymi. Ponieważ koszt sprzętu potrzebnego do rehabilitacji często przekracza możliwości finansowe ośrodków czy szkół specjalnych, dlatego też Fundacja Rosa wspiera je w remoncie sal i zakupie niezbędnego wyposażenia. Do tej pory Fundacja Rosa wyposażyła i wyremontowała 21 pokojów w całym kraju. Dni Doświadczania Świata są inauguracją kolejnej odsłony akcji, podczas której do końca listopada zostanie oddanych do użytku kolejnych 11 pokojów terapeutycznych w Polsce. Są to zarówno pokoje do integracji sensorycznej, jak i Sale Doświadczania Świata, wyposażone w specjalistyczne urządzenia do stymulacji wzroku, słuchu i dotyku. Dzięki nim niepełnosprawne intelektualnie czy ruchowo dzieci oraz dorośli mogą korzystać w pełni z niezbędnych zajęć rehabilitacyjnych.
W Salach Doświadczania Świata stosowana jest terapia określana słowem Snoezelen. Nazwa ta składa się z dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen”, co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać, być w półśnie. Jest to więc terapia pobudzająca ciekawość, rozwijająca integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Wykorzystuje ruch, dźwięk, barwy, stymulację wzroku, słuchu i dotyku. Terapia metodą Snoezelen opracowana została w Holandii w latach 70. XX wieku, a do Polski trafiła w roku 1993. W Salach Doświadczania Świata stosowane są m.in. kurtyny-wodospady światłowodów, tunele i kabiny z luster, ścieżki sensoryczne do różnicowania faktury materiału, tory świetlno-dźwiękowe, materace rehabilitacyjne czy podwieszane huśtawki. Dzięki pracy w takich kolorowych pomieszczeniach u małych pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.
Teraz taki przykładowy pokój terapeutyczny będą mogli odwiedzić za darmo wszyscy chętni podczas Dni Doświadczania Świata – od 15 do 18 listopada 2012 roku. Stanie on w holu na parterze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Będzie to doskonała okazja do próby spojrzenia na świat oczami niepełnosprawnych dzieci, zrozumienia, jak odbierają one poszczególne bodźce i jakie efekty terapeutyczne można uzyskać przy wykorzystaniu poszczególnych sprzętów.
– Organizując Dni Doświadczania Świata, chcemy pokazać ludziom, że tak naprawdę dzieci z deficytami rozwojowymi uczą się świata w podobny sposób jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Wszyscy poznajemy otoczenie różnymi zmysłami, reagując na światło, dźwięk, dotyk – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Przez cały czas funkcjonowania wzorcowego pokoju na miejscu obecny będzie terapeuta, który opowie o zastosowaniu poszczególnych sprzętów i zaprezentuje ich działanie. Zachęcamy więc wszystkich do odwiedzenia naszego stoiska i poznawania świata w niezwykły sposób.
Fundacja Rosa zaprasza na Dni Doświadczania Świata i zwiedzanie wzorcowego pokoju terapeutycznego od czwartku 15 listopada do niedzieli 18 listopada br. Wzorcowy pokój do terapii Snoezelen czynny będzie w godz. 10.00-18.00 w holu Pałacu Kultury i Nauki (pl. Defilad 1 w Warszawie). Wstęp wolny.
Wirtualna wycieczka po Sali Doświadczania Świata: https://vitour.pl/rosa/zps_legnica/zps.html
Więcej o Fundacji Rosa
Fundacja Rosa – Wytwórnia dziecięcej radości powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w dwóch obszarach działań: edukacji oraz terapii. We wrześniu 2011 roku Fundacja Rosa dołączyła do grona organizacji zrzeszonych w Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
W imię zasady, że tylko aktywne działanie prospołeczne może zmieniać świat na lepsze, od początku istnienia organizacja prowadzi akcję „Twoja Szkoła”, której celem jest wspieranie konkretnych placówek edukacyjnych. Każda z nich otrzymuje unikalny identyfikator, dlatego sumy pochodzące z akcji 1% dla OPP trafiają do wybranych szkół.
Kolejnym przedsięwzięciem, którego realizacja rozpoczęła się w 2010 roku, jest program „Pokój Uśmiechu”. Dzięki niemu w lecznicach powstają przyjazne miejsca – poczekalnie i pomieszczenia do zabawy – w których najmłodsi pacjenci wraz z rodzicami mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobach i trudach leczenia. Do chwili obecnej zrealizowanych zostało 15 takich pomieszczeń. Uzupełnieniem pokoi uśmiechu jest najnowszy projekt „Kartka ze szpitala”, prowadzony na szpitalnych oddziałach dziecięcych. Dzieci dzięki udziałowi w warsztatach plastycznych, podczas których wykonują kartki do najbliższych i przyjaciół, dzielą się swoimi emocjami, zapominają o rozłące i wyzwalają się ze stresu towarzyszącego pobytowi w szpitalu. Do tej pory do akcji włączyło się 9 placówek w całym kraju, które otrzymały bezpłatnie pakiet materiałów do realizacji warsztatów.
Ważnym aspektem działalności Fundacji Rosa jest wspieranie placówek specjalistycznych w zakresie wyposażania pomieszczeń terapeutycznych do rehabilitacji dzieci z deficytami rozwojowymi oraz niepełnosprawnych w ramach programu Doświadczanie Świata. Są to sale do stymulacji sensorycznej oraz sale doświadczania świata, funkcjonujące w szkołach integracyjnych oraz innych placówkach oświatowych w całym kraju. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa 21 z nich wzbogaciło się o pomieszczenia terapeutyczne, kolejnych 11 sal jest na ukończeniu. To dzięki dotacjom, darowiznom oraz w szczególności 1% podatku Fundacja Rosa przywraca dzieciom uśmiech!