Ponad dwie tony balastu na plecach najmłodszych uczniów

Tyle samo, co samica słonia afrykańskiego, siedem tygrysów czy 190 sztabek złota – tak wiele ważyły tornistry uczniów klas 0-III dziesięciu szkół podstawowych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, uczestników IV edycji programu Lekki Tornister. Zadbajmy, by w tym roku szkolnym nasze dzieci nie miały przeciążonych kręgosłupów – apeluje Fundacja Rosa.

Prawie połowa najmłodszych uczniów nosi tornistry, których waga przekracza 10% ich masy ciała, w plecakach znajduje się ponad kilogram zbędnych przedmiotów, a najciężej mają trzecioklasiści, dźwigający średnio 3,84 kg – wynika z badań przeprowadzonych wiosną 2015 roku przez wrocławską Fundację Rosa w ramach IV edycji projektu Lekki Tornister. Podczas dziesięciu wizyt w szkołach na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku sprawdzono plecaki 686 dzieci. Łącznie tornistry ważyły aż 2385,77 kg!

Problem jest poważny i absolutnie nie można go lekceważyć. Od ponad dwóch lat badamy zawartość tornistrów uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Co prawda waga podręczników i zeszytów w plecakach zmniejszyła się średnio o pół kilograma, jednak dzieci zabierają do szkoły coraz więcej przedmiotów dodatkowych, w tym zabawek. Stąd gorący apel do rodziców, by codziennie sprawdzali, co ich pociechy wkładają do tornistrów – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Fundacji Rosa.

Oprócz książek uczniowie klas 0-III noszą w plecakach kilka piórników, ciężkie termosy, dwutygodniowy zapas mleka bądź zabawki, którymi chcą pochwalić się przed rówieśnikami: kolekcję kucyków Pony, zestaw samochodzików czy pistolet na wodę. U rekordzisty – trzecioklasisty z województwa dolnośląskiego – aż 77 proc. zawartości tornistra stanowiły przedmioty zbędne, niepotrzebne danego dnia podczas lekcji.

Często zbyt dużo ważą same plecaki – nawet do 1,86 kg. – Przyjmuje się, że solidny, dobrze dopasowany do sylwetki dziecka pusty tornister powinien ważyć około kilograma. Kupując dziecku plecak, zadbajmy, by posiadał odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców i miał równe, szerokie szelki. Zrezygnujmy z toreb na jedno ramię, nierównomiernie obciążających kręgosłup, oraz tornistrów ze stelażem, na kółkach. Wbrew pozorom wcale nie ułatwią one naszemu dziecku dźwigania szkolnego balastu, lecz mogą w przyszłości prowadzić do powstania wad postawy – radzi Galewska.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, waga plecaka nie powinna przekraczać od 10 do 15 proc. masy ciała ucznia. Podczas badań przeprowadzonych przez Fundację Rosa znaleźli się jednak uczniowie, którzy nosili tornistry o ciężarze przekraczającym nawet 20 proc. ich masy ciała. – Dotychczas najcięższy zważony przez nas plecak miał ponad 7 kilogramów, zazwyczaj na jedną klasę przypadają przynajmniej 2-3 osoby, które obciążają plecy ponad 4-kilogramowym balastem – mówi rzecznik prasowy Fundacji Rosa.

Szkoły podstawowe w Polsce mają obowiązek zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych na terenie placówki edukacyjnej. Nie oznacza to jednak, że zwalnia to rodziców z konieczności kontroli zawartości plecaków swoich pociech. – Czy naprawdę chcemy, by w przyszłości nasze dziecko borykało się z problemem skrzywienia kręgosłupa? Warto poświęcić codziennie kilka minut, by wyciągnąć z tornistra zbędne książki, zabawki czy zepsute kanapki, a przy tym nauczyć córkę lub syna racjonalnego pakowania plecaka – zachęca Katarzyna Galewska.

Fundacja Rosa od 2012 roku realizuje w małych miejscowościach na terenie kraju projekt Lekki Tornister, przeprowadzając w szkołach podstawowych prelekcje na temat profilaktyki wad postawy i zwracając uwagę na problem przeciążonych plecaków. Placówkom, które wykazują największe zaangażowanie w programy zdrowotne promujące dbanie o dziecięce kręgosłupy, organizacja finansuje zakup szafek, w których uczniowie klas 0-III mogą pozostawić dodatkowe książki i przybory. Dzięki Fundacji Rosa, takie skrytki ma już 50 polskich szkół.

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej o Fundacji Rosa: www.fundacjarosa.pl

Kontakt dla mediów:
Agata Biernat
Specjalista ds. promocji
e-mail: agata@fundacjarosa.pl
tel. kom. +48 605 898 655