Poddaj się magicznemu pobudzeniu zmysłów

Relaks przy jednoczesnej aktywizacji zmysłów? Tak, to możliwe! Świetlica Terapeutyczna Fundacji Rosa zaprasza na dzień otwarty Sali Doświadczania Świata, organizowany 26 września w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci. Przyjdź, doświadcz i dowiedz się więcej!

Basen z kulkami, kolumna z bąbelkami, wyspa światła, domek luster, wyświetlacz tęczy i gwiazd czy teatrzyk cieni – to tylko niektóre atrakcje czekające na osoby, które 26 września odwiedzą siedzibę Fundacji Rosa przy ulicy Racławickiej 15/19, by wziąć udział w dniu otwartym Sali Doświadczania Świata i poznać główne założenia metody Snoezelen. Magiczne pomieszczenie będzie można zobaczyć w godz. 10.00–16.00. Wydarzenie odbywa się w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci.

– Cieszymy się, że już po raz drugi uczestniczymy w tak wspaniałej inicjatywie, jaką jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci. Rok temu przenieśliśmy cząstkę Sali Doświadczania Świata do Biura Festiwalowego Impart, tym razem zapraszamy dzieci i rodziców do siedziby Fundacji Rosa, by zobaczyli, jak wygląda wzorcowe pomieszczenie, w którym przeprowadzane są zajęcia metodą Snoezelen, i dowiedzieli się, do czego służą poszczególne elementy wyposażenia – zaprasza Paula Bagińska, koordynatorka Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa.

Co kryje się pod tajemniczym słowem „snoezelen”? To nazwa wywodzącej się z Holandii metody terapeutycznej, polegającej na stymulacji polisensorycznej, czyli pobudzaniu podstawowych zmysłów człowieka, takich jak węch, słuch, wzrok, dotyk czy smak.  Podczas zajęć w Sali Doświadczania Świata, dzięki obecności specjalnych sprzętów, u uczestników z jednej strony dochodzi do łagodnej aktywizacji zmysłów, z drugiej mogą się zrelaksować, uspokoić oraz radośnie doświadczyć samych siebie.

– Sala Doświadczania Świata jest skierowana do dzieci już od pierwszych dni życia. Z zajęć mogą korzystać zarówno najmłodsi, jak i młodzież, dorośli czy osoby starsze. Najważniejsze, by precyzyjnie dobrać intensywność i charakter bodźców, dostosowując je do potrzeb użytkownika. Z sali znajdującej się przy siedzibie Fundacji Rosa korzysta ponad 80 dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności – tłumaczy Paula Bagińska.

Dzień otwarty Sali Doświadczania Świata to nie jedyna atrakcja przygotowana przez Fundację Rosa z okazji III Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci. 27 września o godzinach 11.00 i 15.00 terapeutki z organizacji poprowadzą dla małych widzów warsztaty z arteterapii. Będą one nawiązywały tematyką do spektaklu „W Idealnym Kształcie Gruszki”, wystawianym przez norweski teatr Konstellasjonen, i odbędą się w sali nr 13 w siedzibie Biura Festiwalowego Impart.

Fundacja Rosa od 2012 roku w ramach projektu „Doświadczanie świata” sfinansowała wyposażenie 36 Sal Doświadczania Świata w całej Polsce, w tym 10 na Dolnym Śląsku. Od 2014 roku w Świetlicy Terapeutycznej znajdującej się przy siedzibie organizacji funkcjonuje Wzorcowa Sala Doświadczania Świata. Z przeprowadzanych w niej bezpłatnych zajęć korzysta ponad 80 dzieci borykających się z różnym stopniem niepełnosprawności.

Fundacja Rosa w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci

Sobota, 26 września
Dzień otwarty Sali Doświadczania Świata Fundacji Rosa
godz. 10-16.00, ul. Racławicka 15/19, Wrocław, IV piętro

Niedziela, 27 września
Warsztaty terapeutyczne Fundacji Rosa,
godz. 11.00 i 15.00, sala nr 13, Impart, ul. Komuny Paryskiej 39-41

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej o Fundacji Rosa: www.fundacjarosa.pl

Kontakt dla mediów: