Blisko 1500 paczek świątecznych z kartkami oraz bonami o wartości 250 zł trafiło do Powstańców Warszawskich z całej Polski!

Upominki i płynące prosto z serca życzenia bożonarodzeniowe dla Powstańców Warszawskich. Blisko 1500 uczestników walk o stolicę otrzymało od pracowników Fundacji Rosa i zespołu kampanii BohaterON – włącz historię! świąteczne przesyłki z kartkami od dzieci ze szkół przyszpitalnych oraz bonami o wartości 250 zł. Bohaterowie mogą je przeznaczyć na wybrany przez siebie cel, m.in. zakup leków, żywności czy prezentów dla bliskich. Projekt „Świąteczna paczka dla Powstańca” jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków programu „Wdzięczni Bohaterom” Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paczki zostały przekazane wszystkim Powstańcom Warszawskim mieszkającym w Polsce i otrzymującym co roku kartki z życzeniami w ramach kampanii BohaterON – włącz historię! Kombatanci nie musieli wcześniej zgłaszać się do organizatorów akcji, wypełniać wniosków czy przedstawiać zaświadczeń o dochodach. Bożonarodzeniowe upominki dostarczyły im wielu wzruszeń i radości.

– Za nami wielki finał naszej kampanii – blisko 300 tys. kartek wysłali Polacy do Powstańców Warszawskich. Jednak  tuż przed świętami postaraliśmy się o coś dodatkowego. Myśleliśmy, że paczki z laurkami i bonami będą miłym świątecznym dodatkiem, że ofiarowujemy naszym Bohaterom w gruncie rzeczy tak niewiele, tymczasem okazało się, że nasz gest ma dla nich ogromne znaczenie. Przekazaliśmy 1480 bożonarodzeniowych paczek. Powstańcy cieszą się przede wszystkim, że otrzymane bony będą mogli zrealizować w aptekach oraz sklepach z zabawkami, by kupić prezenty dla wnuków i prawnuków. Tak wspaniałe reakcje na upominki i niejednokrotnie towarzyszące im łzy wzruszenia stanowią najlepszy dowód, że nasza praca ma sens, a rozszerzenie akcji BohaterON o działania pomocowe było kolejnym strzałem w dziesiątkę – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego kampanii BohaterON – włącz historię!

Oprócz bonów, w świątecznych przesyłkach dla Powstańców znalazły się bożonarodzeniowe kartki wykonane własnoręcznie przez dzieci i młodzież z 15 szpitali i szkół przyszpitalnych z całej Polski. Na pracach mali pacjenci napisali płynące prosto z serca życzenia oraz pozostawili swoje adresy z nadzieją, że będzie to początek pięknej znajomości.

Część upominków została wręczona Powstańcom podczas uroczystej gali III edycji kampanii BohaterON – włącz historię! 13 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie. Ponadto, realizatorzy projektu złożyli wybranym kombatantom wizyty w ich domach, a także wzięli udział w świątecznym spotkaniu we Wrocławiu i Wigilii organizowanej przez Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. W przekazaniu uczestnikom walk o stolicę upominków pracownikom Fundacji Rosa pomogli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej,  przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego oraz wolontariusze akcji BohaterON.

Do udziału w świątecznym projekcie zaprosiliśmy uczniów szkół przyszpitalnych, żołnierzy, harcerzy i naszych wolontariuszy. Wiemy, jak ważny jest dla naszych bohaterów kontakt z młodszymi pokoleniami i dzielenie się z nimi swoimi historiami oraz ponadczasowymi wartościami, dlatego przy każdej nadarzającej się okazji staramy się im to umożliwić – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Od 2017 roku zespół kampanii BohaterON – włącz historię! realizuje zadania pomocowe na rzecz bohaterów walk o stolicę. Poznając bliżej ich potrzeby i sytuację życiowo-materialną, podejmuje działania szybko i sprawnie – bez zbędnych formalności. Realizowana jest pomoc medyczna i opiekuńcza, dostarczane są obiady, organizowany niezbędny transport oraz nierzadko – wypełniania pustka, która pojawia się w wyniku samotności.

Współorganizowana przez Fundację Rosa kampania BohaterON – włącz historię! to jednak nie tylko działania pomocowe. W jej ramach od 2016 roku jest realizowana akcja wysyłania kartek i listów z życzeniami do Powstańców Warszawskich. W ciągu trzech edycji projektu do uczestników walk o stolicę napisano ich ponad pół miliona, z czego aż 290 544 pocztówki – w tegorocznej odsłonie inicjatywy, którą podsumowano 13 grudnia podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

Co trzecia kartka z niemal 300 tysięcy nadesłanych w trzeciej edycji akcji BohaterON była skierowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę. To oznacza, że ich nadawcy zapoznali się wcześniej z dostępnymi na naszej stronie biogramami Powstańców i na tej podstawie zdecydowali, do kogo skreślą kilka ciepłych słów – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska – Śmiało możemy powiedzieć, że BohaterON to obecnie jedna z największych polskich kampanii z zakresu edukacji historycznej. W ramach projektu BohaterON w Twojej Szkole realizowanego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej zaangażowaliśmy blisko 350 000 uczniów z całej Polski. Młodzież i nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych zaplanowali i przeprowadzili 128 miniprojektów historycznych angażujących społeczność lokalną. Powstały piękne gry planszowe, filmy, fotografie, a nawet medale dla bohaterów walk o stolicę. Takie efekty napawają nas dumą i motywują do dalszych działań!

Projekt „Świąteczna paczka dla Powstańca” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom”.

Patronat honorowy nad akcją objął Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jej partnerami są Wojska Obrony Terytorialnej, Garnizon Warszawa i Związek Harcerstwa Polskiego.

Link do materiałów prasowych: https://tiny.pl/tqt2q

Wersja PDF wpisu