Bezpłatne badanie znamion przy Pergoli już w tę niedzielę

Lato zbliża się ku końcowi – to najwyższa pora, by pomyśleć o powakacyjnym przeglądzie ciała i przebadaniu niepokojących zmian na skórze. Z takiej porady, zupełnie bezpłatnie, będzie można skorzystać już w najbliższą niedzielę podczas Lata na Pergoli. Przy wrocławskiej Hali Stulecia swój czarny namiot rozstawi Fundacja Rosa.

23 sierpnia w godzinach 12.00–17.00 w czarnym namiocie ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona lekarz dermatolog bezpłatnie przebada zmiany skórne, a pracownicy Fundacji Rosa opowiedzą o celach prowadzonego przez nich projektu. Wszystko po to, by zachęcać do profilaktyki czerniaka złośliwego.

Szczególnie namawiamy, by dokładnie obejrzeć swoją skórę po lecie, czyli po okresie intensywnej ekspozycji ciała na słońce, kiedy nasze znamiona mogą się przekształcać. Warto sprawdzić, czy pojawiły się nowe pieprzyki oraz czy już istniejące zmieniły kształt, kolor, powiększyły się, zaczęły swędzieć lub boleć. W celu upewnienia się, że nasze ciało po lecie ma się dobrze, najlepiej odwiedzić dermatologa, który przebada znamiona pod specjalną lupą – dermatoskopem – mówi Katarzyna Galewska z Fundacji Rosa.

Oprócz skorzystania z porady lekarza osoby, które w najbliższą niedzielę odwiedzą czarny namiot, otrzymają ulotki informacyjne i sample z kremem UV, będą mogły sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka złośliwego poprzez wypełnienie ankiety, odpocząć na leżakach, ściągnąć i pograć w bezpłatną grę RKBN Defenders czy zrobić sobie zdjęcie z rycerzem Rakoobrony.

Wrocławskie Lato na Pergoli kończy tegoroczną Letnią Akcję Edukacyjną. W te wakacje czarny namiot Rakoobrony pojawił się na Castle Party Festival w Bolkowie, Powidz Jam Festiwal, 21. Woodstock Festival oraz na plażach w Gdańsku i Gdyni.

Tylko tego lata współpracujący z nami dermatolodzy przebadali prawie 1500 osób. Wśród nich znaleźli, niestety, kilkadziesiąt niepokojących przypadków, kwalifikujących się do dalszego leczenia. To pokazuje, że warto regularnie, przynajmniej raz do roku skorzystać z badań kontrolnych – tłumaczy Katarzyna Galewska.

Poza wiadomościami na temat czerniaka skóry, kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobrona porusza kwestie związane z profilaktyką raka płuca i raka szyjki macicy. Projekt jest prowadzony od wiosny 2014 roku, a jego główny element stanowią lekcje przeprowadzane przez nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na podstawie dostarczonych przez organizatorów materiałów. W roku szkolnym 2014/2015 do programu przystąpiły 332 placówki z całej Polski. Wiedzę na temat profilaktyki onkologicznej zyskały ponad 73 tysiące uczniów.

Czarny namiot Rakoobrony podczas Lata na Pergoli

Kiedy: 23 sierpnia 2015, godz. 12.00–17.00
Gdzie: Pergola przy wrocławskiej Hali Stulecia
Co: bezpłatne badanie znamion przez lekarza dermatologa

Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przy wsparciu Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO SPERO przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Więcej o kampanii Rakoobrona: www.rakoobrona.pl

Kontakt dla mediów: