Doświadczamy świata w Pałacu Kultury

Doświadczamy świata w Pałacu Kultury

W dniach od 15 do 18 listopada 2012 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie będzie można przekonać się, w jaki sposób niepełnosprawne dzieci uczą się otaczającego nas świata. Z okazji Dni Doświadczania Świata Fundacja Rosa zaprezentuje wzorcowy pokój terapeutyczny dla najmłodszych. Na prezentacji obecne będą aktorka Dominika Ostałowska, ambasadorka Fundacji Rosa oraz dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann, specjalistka ds. metody terapeutycznej Snoezelen.

Akrylowe lustra, wodospad światłowodów, tor świetlno-dźwiękowy oraz inne przybory terapeutyczne do stymulacji zmysłów obejrzeć będzie można w holu na parterze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wzorcowy pokój ma umożliwić zwiedzającym spojrzenie na świat oczami niepełnosprawnych dzieci oraz zrozumienie, w jaki sposób odbierają one bodźce zewnętrzne. Prezentacja uświadomi również, jakie efekty terapeutyczne można uzyskać przy wykorzystaniu poszczególnych sprzętów. W Salach Doświadczania Świata prowadzona jest terapia określana słowem Snoezelen. Jest to zbitka dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: „snuffelen”, oznaczające węszenie, oraz „doezelen”, czyli drzemać, być w półśnie. Nazwa nawiązuje do charakterystycznych elementów terapii, która pobudza ciekawość, rozwija integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Wykorzystuje ona ruch, dźwięk, barwy, stymulację wzroku, słuchu i dotyku. Terapia metodą Snoezelen opracowana została w Holandii w latach 70. XX wieku, a do Polski trafiła w roku 1993 za sprawą dr Agnieszki Smrokowskiej-Reichmann, która osobiście opowie o szczegółach tej metody terapeutycznej podczas warszawskiej konferencji.


Ponadto gościem specjalnym spotkania inaugurującego Dni Doświadczania Świata będzie aktorka Dominika Ostałowska, która została Ambasadorką Fundacji Rosa. Konferencja z okazji Dni Doświadczania inauguruje rozpoczęcie współpracy.


Fundacja Rosa zaprasza na Dni Doświadczania Świata i zwiedzanie wzorcowego pokoju terapeutycznego od czwartku 15 listopada do niedzieli 18 listopada br. Wzorcowy pokój do terapii Snoezelen czynny będzie w godz. 10.00-18.00 w holu Pałacu Kultury i Nauki (pl. Defilad 1 w Warszawie). Wstęp wolny.


Wirtualna wycieczka po Sali Doświadczania Świata: https://vitour.pl/rosa/zps_legnica/zps.html 

Patroni medialni wydarzenia: