Coraz więcej lżejszych tornistrów!

Coraz więcej lżejszych tornistrów!

Kolejne szkoły wzięły udział w projekcie „Lekki tornister”, który Fundacja Rosa od 2010 roku realizuje w ramach programu „Twoja szkoła”. Dzięki wsparciu organizacji Szkoła Podstawowa w Cichym w województwie warmińsko-mazurskim i Szkoła Podstawowej nr 3 w Ścinawie na Dolnym Śląsku wzbogaciły się o specjalne szafki, w których dzieci mogą  zostawiać najcięższe podręczniki i przybory szkolne. Pozwoli to odciążać ich tornistry, a co za tym idzie, uniknąć poważnych wad postawy. Jak pokazują badania, przeciążone tornistry uczniów powodować skrzywienia kręgosłupa oraz inne poważne schorzenia ortopedyczne u dzieci.
Światowa Organizacja Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce biją na alarm, gdyż ciężar umieszczany na plecach dziecka nie powinien przekraczać 10 procent wagi jego ciała. Jak pokazuje codzienna praktyka, tornistry najmłodszych uczniów osiągają wagę nawet 8 kilogramów. 
Fundacja Rosa stara się wychodzić naprzeciw potrzebom najmłodszych uczniów, aby mogli uniknąć konsekwencji noszenia przeciążonych tornistrów. Wciąż trwają prace w kolejnych placówkach, a prezes Fundacji zapowiada rozszerzenie akcji o jeszcze więcej szkół na terenie całego kraju.

Zobacz podziekowanie przesłane przez uczniów dla pracowników Fundacji Rosa!