Blisko 300 tys. kartek wysłanych do Powstańców

Moc życzeń dla Powstańców Warszawskich – niemal 300 tysięcy kartek i listów wysłali Polacy z kraju i zagranicy w III edycji akcji BohaterON – włącz historię! Co trzecia pocztówka była skierowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę, a wszystkie zawierały piękne życzenia i słowa uznania za patriotyczną postawę. Łącznie, od początku trwania naszej kampanii do Powstańców napisano ponad pół miliona kartek! 13 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie podsumowaliśmy efekty tegorocznej edycji projektu.

Pamięć – edukacja – pomoc – pod takim hasłem realizujemy kampanię BohaterON – włącz historię! Nasz projekt to tylko Kartka dla Powstańca i łączenie pokoleń, ale również działania edukacyjne skierowane do uczniów i nauczycieli oraz pomoc bezpośrednia bohaterom walk o stolicę.

Tegoroczna, III edycję kampanii BohaterON podsumowaliśmy 13 grudnia w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie podczas uroczystej gali. W obecności Członków Komitetu Honorowego, Przedstawicieli Partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, reprezentacji wybitnych polskich spółek i mediów, a także ambasadorów – Agnieszki Więdłochy i Antoniego Pawlickiego na ręce obecnych podczas uroczystości Powstańców Warszawskich przekazaliśmy kartki, listy i laurki wysłane do nich z całego kraju i zagranicy.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy głos zabrał Tadeusz Deszkiewicz, Doradca prezydenta RP. List w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał minister Paweł Szrot, Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka do obecnych na sali przemówił płk Tomasz Szewczyk. Wydarzenie uświetnił koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu Kasi Moś. Goście mogli również zobaczyć wystawę zdjęć z Powstania autorstwa Pana Zbigniewa Grochowskiego.

Łącznie w III edycji akcji BohaterON – włącz historię! Polacy z kraju i zagranicy wysłali aż 290 544 kartki z życzeniami dla uczestników walk o stolicę (co trzecia była spersonalizowana! To 111 659 pocztówek), co daje 506 051 nadesłanych kartek od początku trwania kampanii.

Realizacja akcji na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie:
Członków Komitetu Honorowego, w którego składzie znaleźli się: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego i Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej;
Partnera Strategicznego: PKN ORLEN;
Partnerów: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji PZU, Poczty Polskiej, Totalizatora Sportowego – właściciela marki LOTTO, Polskich Linii Lotniczych LOT, POLREGIO, Polskiej Grupy Energetycznej, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia;
Ambasadorów: Magdaleny Różczki, Agnieszki Więdłochy, Antoniego Pawlickiego, Macieja Zakościelnego i Macieja Musiała;
Firm i organizacji wspierających akcję: Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Związku Harcerstwa Polskiego, Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, SKM w Warszawie, Tramwajów Warszawskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, MPK Wrocław, MZK Toruń, MPK Inowrocław, MPK Włocławek, Tramwajów Szczecińskich, SKM Trójmiasto, MZK Malbork, MZK Słupsk, ZKM Elbląg, MZK Zielona Góra, Kaliskich Linii Autobusowych, Komunikacji Miejskiej w Głogowie, MPK Legnica, PKM Katowice, PKM Sosnowiec, PKM Tychy, MPK Radom, MPK Lublin, MZK Zamość, MPK Rzeszów, MPK Kielce i Media Mobil;
przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych w całej Polsce i każdego, kto wysłał kartkę do Powstańca.

Dziękujemy za zaangażowanie i włączenie z nami historii!