Powstańcy dzieciom – wyjątkowy dialog międzypokoleniowy

„Dziękujemy za wolność” – przeczytali uczestnicy Powstania Warszawskiego na kartkach przygotowanych przez dzieci z 31 polskich szpitali. Teraz powstanie film edukacyjny, pokazujący ponadczasowe doświadczenia pokoleń oraz walkę o życie w dwóch kontekstach. Akcja Fundacji Rosa została doceniona przez Muzeum Historii Polski i zyskała dofinansowanie na kontynuację w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Latem 2014 roku, z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, mali pacjenci z 31 oddziałów onkologicznych w ramach programu „Kartka ze szpitala” wykonali 3600 kartek, które dzięki pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego trafiły do rąk bohaterów. Odzew na akcję przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do siedziby Fundacji Rosa z różnych stron Polski i świata zaczęły spływać podziękowania od Powstańców. Pomiędzy bohaterami walk i chorymi dziećmi wytworzyła się szczególna więź. By podtrzymać dialog międzypokoleniowy, Fundacja Rosa stworzyła projekt „Powstańcy dzieciom - dialog pokoleń w kontekście walki o życie w obliczu wojny i choroby nowotworowej”, który zyskał uznanie Muzeum Historii Polski.

W ramach inicjatywy, realizowanej pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego, powstanie 45-minutowy film, przedstawiający walkę o życie w dwóch kontekstach – wojny oraz zmagania się ze śmiertelną chorobą. Zostaną w nim skonfrontowane wspomnienia Powstańców oraz doświadczenia małych pacjentów oddziałów onkologicznych. Powstały materiał trafi do szkół, gdzie będzie miał na celu pokazanie, że doświadczenia pokoleń są ponadczasowe i uniwersalne.

- Podczas realizacji akcji „Kartka dla Powstańca” zauważyliśmy, jak podobne są historie Powstańców i małych pacjentów. Ci pierwsi – jako młodzi ludzie – zostali zaskoczeni przez okrucieństwa wojny, musieli walczyć o swoje życie i niepodległość ojczyzny. Z kolei dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych w okresie, który powinien im się kojarzyć z beztroską i bezpieczeństwem, zmagają się ze śmiertelną chorobą. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na tę asocjację, a przy tym łączyć historie i pokolenia – mówi Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.

Obecnie trwają nagrania wywiadów z dziećmi i Powstańcami. Bohaterowie walk sprzed ponad 70 lat opowiadają m.in. o swoim życiu przed wybuchem II wojny światowej, powstańczej codzienności i zdaniu na temat dzisiejszego patriotyzmu.

Premierę filmu zaplanowano na jesień 2015 roku. Dodatkowym elementem projektu jest seminarium o historii mówionej dla nauczycieli szkół przyszpitalnych, którzy będą mogli przekazać swoją wiedzę dalej.

Projekt zostanie zrealizowany i dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Więcej informacji o projekcie: https://fundacjarosa.pl/bedzie-kontynuacja-kartki-powstanca/

 

Kontakt dla mediów:
Agata Biernat
tel. kom. + 48 605 898 655
agata@fundacjarosa.pl