Pierwsze kartki trafiły do powstańców

Pierwsze kartki trafiły do powstańców

„Dziękujemy za wolność!” – takim tekstem opatrzono patriotyczne pocztówki przygotowane przez dzieci z 27 polskich szpitali, biorących udział w akcji „Kartka dla Powstańca”, organizowanej przez Fundację Rosa oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. 4 sierpnia pierwsze 500 prac trafiło do adresatów.

W poniedziałek o godzinie 13.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego 500 powstańców zostało obdarowanych wyjątkowymi pracami, które z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w ramach podziękowania za bohaterską postawę i waleczność stworzyli dla nich mali pacjenci ogólnopolskich placówek.

Oryginalne pocztówki, powstałe w ramach specjalnej edycji projektu „Kartka ze Szpitala” – „Kartka dla Powstańca” - są wykonywane na oddziałach dziecięcych podczas organizowanych przez naszą fundację warsztatów plastycznych. Maluchy przygotowują prace według własnych pomysłów, np. metodą stemplowania czy elementów scrapbookingu. Kartki zawierają komponenty patriotyczne, m.in. zdjęcia powstańców i barwy narodowe.

Nie brakuje akcentu edukacyjnego. Podczas prac plastycznych dzieci poznają historię Powstania Warszawskiego oraz dowiadują się o losach jego uczestników.

- Warsztaty, które organizujemy, to dodatkowa forma terapii dzieci przebywających w szpitalach, w tym na oddziałach onkologicznych - mówi Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa, uczestnik poniedziałkowego spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego. - Przygotowywanie kartek dla powstańców, poznawanie historii niesie dodatkowy aspekt terapeutyczny, bo dowiadując się o odwadze powstańców, maluchy mają więcej woli walki z przeciwnościami losu, w tym z chorobą.

Łącznie do końca września ma powstać 3500 kartek. Każda z nich jest przygotowywana dla konkretnego Powstańca - dzieci otrzymują ich zdjęcia, mogą napisać specjalne życzenia, a także pozostawić adres zwrotny.