Konkurs „Więcej wiem, zdrowo jem. Little chef”

15 października spotkaliśmy się na konkursie „Więcej wiem, zdrowo jem. Little chef”, którego celem było upowszechnianie zasad zdrowego odżywiania, propagowanie zasady „zero waste” oraz promowanie aktywności fizycznej jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu i przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym.

W spotkaniu wzięło udział 10 grup dwuosobowych z klas IV-VII należących do Wrocławskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Wydarzenie zostało podzielone na trzy bloki. Na początku uczniowie obejrzeli film dotyczący wpływu aktywności fizycznej oraz odżywiania na zdrowie i samopoczucie. Uczestnicy zapoznali się ze sposobami na zachęcenie rodziców czy rodzeństwa do wspólnego wysiłku fizycznego, dowiedzieli się m.in., jakie ćwiczenia przynoszą najlepsze efekty, ile minut dziennie powinno się ćwiczyć, jakie szkodliwe skutki przynosi picie napojów typu cola. Następnie wzięli udział w quizie wiedzy o zdrowiu.

Drugą część stanowiła praca plastyczna. Zadaniem uczniów było stworzenie plakatu- reklamy, która zachęci rówieśników, aby wstali z kanapy, odeszli od komputerów i zaczęli się ruszać. W trakcie przerwy na wszystkich gości czekał zdrowy, słodki poczęstunek. Przygotowano czekoladowo-warzywne brownie oraz praliny na bazie bakalii.

Po krótkiej przerwie uczniowie przystąpili do części praktycznej. Każdy zespół wcielił się w rolę „litlle chefa” i w myśl zasady zero waste oraz zgodnie z zasadami racjonalnego odżywiania się przygotował dwa posiłki dla sportowca w formie śniadania, przekąski lub deseru. Jurorzy przy ocenie brali pod uwagę wartości odżywcze posiłku, różnorodność składników, smak oraz estetykę wykonania.

Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom, potrafili wykorzystać zdobytą wiedzę na temat żywności i aktywności ruchowej, dlatego też nie wyłoniono laureata. Wszyscy zostali zwycięzcami oraz otrzymali nagrody.

Gratulujemy i dziękujemy Pani Paulinie Sochaj – koordynatorowi ds. promocji zdrowia oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 12 we Wrocławiu za gościnę oraz możliwość organizacji konkursu.

Projekt był realizowany w ramach zadania publicznego „ORGANIZACJA I REALIZACJA DZIAŁAŃ W ZAKRESIE EDUKACJI ZDROWOTNEJ W RAMACH PROGRAMU WROCŁAWSKIEJ SIECI PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE W 2019 ROKU”. Program jest finansowany przez Miasto Wrocław.