Wrocławianie stawiają na profilaktykę i badają znamiona

Tłumy przed czarnym namiotem, około 140 osób przebadanych przez dermatologa oraz setki rozdanych ulotek i gadżetów edukacyjnych podczas Dnia Społecznej SUPER MOCY przy Hali Stulecia. - Popularność wydarzenia wskazuje, że wrocławianie wiedzą, jak ważna jest profilaktyka onkologiczna  – mówi Martyna Niewójt, szefowa kampanii Rakoobrona.

Wrocławianie mogli przebadać swoje zmiany skórne przez cztery godziny. Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością, ponieważ w publicznej służbie zdrowia na wizytę u specjalisty czeka się nawet kilka tygodni. W czarnym namiocie kampanii Rakoobrona, który stanął 24 maja na placu pod Iglicą w kompleksie Hali Stulecia, udało się przyjąć średnio 35 pacjentów na godzinę. Z konsultacji skorzystało w sumie około 140 osób.

- Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania – mówi Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, szefowa kampanii Rakoobrona. – Wiele osób odwiedzających namiot było świadomych konieczności regularnego badania znamion skórnych, duża część sama wskazywała zmiany, budzące ich zaniepokojenie. Mimo to wciąż obserwujemy niski poziom wiedzy na temat nowotworów i ich objawów oraz profilaktyki onkologicznej. To pokazuje, że takie akcje są potrzebne, dlatego planujemy kolejne tego typu wydarzenia w przyszłości  – dodaje.

Uczestnicy Dnia Społecznej Super Mocy mogli dodatkowo wypełnić krótką ankietę i sprawdzić swoją wiedzę na temat profilaktyki onkologicznej, a także - wymyślając hasło promujące zapobieganie chorobom nowotworowym – powalczyć o gadżety kampanii Rakoobrona.

- Mamy aż 193 wypełnione kwestionariusze i twardy orzech do zgryzienia, który pomysł nagrodzić. Ze zwycięzcą skontaktujemy się drogą mailową. Wyniki podamy także za pośrednictwem strony internetowej naszego projektu – mówi  Martyna Niewójt.

Według ekspertów w rozpoznaniu i leczeniu czerniaka skóry liczy się czas, dlatego tak ważne są tego typu wydarzenia i dostępne podczas nich badania. - Wczesne wykrycie daje możliwość wyleczenia nawet w 90%. Późno rozpoznany nowotwór z przerzutami najczęściej jest chorobą nieuleczalną – ostrzega dr Łukasz Grzęda, onkolog i ekspert kampanii Rakoobrona.

 

Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla szkół, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Więcej o kampanii Rakoobrona: www.rakoobrona.pl