Wrocławianie chcą rozmawiać o raku

750 ankiet, 8 prostych pytań, 5 dni –o bilans akcji „Rak to nie loteria”. W jej ramach Fundacja Rosa informowała wrocławian o zapobieganiu nowotworom i sprawdzała ich wiedzę o raku. Jak wypadła diagnoza?

Akcja „Rak to nie loteria” stanowiła część kampanii Rakoobrona, organizowanej przez wrocławską Fundację Rosa. Przez 5 dni w Magnolia Park zespół Fundacji Rosa zachęcał do wypełnienia prostej ankiety. Wrocławianie chętnie dzielili się wiedzą na temat nowotworów oraz ich profilaktyki.

Na podstawie 750 ankiet można już całkiem precyzyjnie wskazać luki w edukacji onkologicznej. Jeszcze przed opracowaniem wyników widzimy, że sporo problemów przysparzało pytanie o czerniaka skóry, ale największą zagadkę stanowił wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Fundacji Rosa.

Każdy uczestnik akcji otrzymał materiały edukacyjne na temat profilaktyki nowotworowej – gadżety i ulotki z kodem QR do gry RKBN Defenders. Natomiast główną nagrodą był iPad mini. W strefie profilaktyki w Magnolia Park można było również spotkać się z psychologami. Rozmawiali z nimi przede wszystkim ci, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi na nowotwory.

–  Akcja uświadomiła, że ludzie mają potrzebę rozmawiania o nowotworach, ale brakuje ku temu okazji. Co ciekawe, rozmawiać chcieli głównie mężczyźni. To pokazuje nam, że jest im szczególnie ciężko oswoić się z tym tematem. Mężczyźni nie idą na piwo porozmawiać z kumplem o raku. To wciąż tabu – dodaje Katarzyna Galewska.

Pełne wyniki ankiet będą znane pod koniec lutego. Wtedy też nastąpi rozstrzygnięcie konkursu.

Program Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa i Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO SPERO przygotowały profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Więcej o kampanii Rakoobrona: http://www.rakoobrona.pl/