Wrocławianie chcą dbać o zdrowie – prawie 200 osób zbadało znamiona podczas akcji Rakoobrony

190 przebadanych osób pod kątem czerniaka, kilkanaście skierowanych na dalsze konsultacje – taki jest bilans II edycji akcji „Czerniak Twój Wróg! Broń się w czarnym namiocie RKBN!”, która odbyła się 12 maja w centrum Wrocławia. Ci, którzy nie zdążyli przebadać znamion, mają jeszcze szansę zarejestrować się na bezpłatną konsultację w gabinecie kampanii Rakoobrona. Zostały ostatnie wolne miejsca na czerwiec.

Akcja z okazji Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem organizowana na skwerze u zbiegu ulic Szewskiej i Wita Stwosza po raz kolejny okazała się strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie badaniami profilaktycznymi było ogromne. Kolejka na bezpłatną kontrolę znamion ustawiła się na długo przed rozpoczęciem wydarzenia. Wrocławianie, oprócz konsultacji z dermatologiem, chętnie wypełniali ankiety nt. profilaktyki onkologicznej oraz rozmawiali z edukatorami zdrowotnymi o zasadach walki z rakiem i założeniach diety antyrakowej. W ciągu zaledwie sześciu godzin z możliwości bezpłatnego przebadania znamion skorzystało 190 osób.

– Kilkunastu pacjentów miało na skórze znamiona wymagające obserwacji i ponownej kontroli za kilka miesięcy, u dwóch osób obraz dermatoskopowy zmian przemawiał za czerniakiem. Każda z tych osób otrzymała instrukcje dotyczące dalszego postępowania. Pamiętajmy, że wykrycie czerniaka we wczesnym stadium jest kluczowe - wówczas wycięcie chirurgiczne nowotworu pozwala wyleczyć go w ponad 90% przypadków. Niestety pacjenci wciąż zbyt często zwlekają z wizytą u dermatologa. Badaniom kontrolnym znamion warto poddać się przynajmniej raz do roku - mówi Agata Kozłowska, lekarz w trakcie specjalizacji z dermatologii, współpracujący z kampanią Rakoobrona – organizatorem sobotniego wydarzenia.

Akcja „Czerniak Twój Wróg! Broń się w czarnym namiocie RKBN!” rozpoczęła tegoroczny cykl eventów profilaktycznych realizowanych w ramach kampanii Rakoobrona. Okres przedwakacyjny to dobry moment, by sprawdzić swoje ciało zanim zostanie wystawione na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

– Chroniąc się przed słońcem i bacznie obserwując swoje ciało, pamiętajmy, że czerniak może wystąpić nie tylko na skórze, ale również w gałce ocznej, na błonach śluzowych czy pod paznokciem – podkreśla Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria. – Wszystkich wrocławian, którzy nie mogli skorzystać z badania podczas sobotniej akcji, zapraszamy do gabinetu Rakoobrony. Konsultacja jest nieinwazyjna, bezbolesna i trwa zaledwie kilka minut. Zachęcamy do skorzystania z badań, tym bardziej, że nie wymagamy skierowania od lekarza pierwszego kontaktu – dodaje.

W ramach kampanii prowadzone są stałe punkty badania znamion we Wrocławiu, Łodzi i Gdyni. Stacjonarny gabinet Rakoobrony we Wrocławiu znajduje się w Centrum Medycznym „Dobrzyńska” (ul. Dobrzyńska 21/23). Rejestracja jest prowadzona we wtorki i czwartki w godz. 10.00–12.00 pod numerem telefonu: 733 972 730. Lekarz przyjmuje w każdy wtorek w godz. 15.00-19.00.

Akcja „Czerniak twój wróg! Broń się w czarnym namiocie RKBN!” odbyła się pod patronatem honorowym Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Joanny Nyczak, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, a także Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego – Oddział Dolnośląski. W wydarzenie zaangażowali się studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej.

Bezpłatny punkt badania znamion RKBN we Wrocławiu

Kiedy: każdy wtorek, godz. 15.00-19.00
Gdzie: Centrum Medyczne Dobrzyńska, ul. Dobrzyńska 21/23
Zapisy: wtorki i czwartki, godz. 10.00-12.00, tel. 733 972 730

Wersja PDF wpisu