Sprawdzą, co wrocławianie wiedzą o raku

Wrocławska Fundacja Rosa zdiagnozuje stan wiedzy wrocławian na temat profilaktyki onkologicznej. Akcja „Rak to nie loteria” odbędzie się w Magnolia Park z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Specjalna strefa profilaktyki startuje 4 lutego. Każdy, kto weźmie udział w wydarzeniu, może wygrać iPad’a.

Czy mamy jakiś wpływ na ryzyko zachorowania? O raku słyszymy wiele, ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Znajomość tematyki onkologicznej za pomocą ankiet sprawdzą organizatorzy akcji „Rak to nie loteria”, będącej częścią kampanii Rakoobrona, prowadzonej przez wrocławską Fundację Rosa i Fundację Onkologiczną DUM SPIRO SPERO.

Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma materiały edukacyjne na temat profilaktyki nowotworowej– gadżety i ulotki z kodem QR do gry RKBN Defenders. Dodatkowo w strefie Rakoobrony będzie można odpocząć na leżakach i zrobić sobie zdjęcie w monidle. Ankieterzy poinformują, na czym polega profilaktyka onkologiczna, a dyżurujący psycholog wyjaśni m.in., dlaczego boimy się badać.

Program Rakoobrona w zakresie profilaktyki nowotworowej koncentruje się na zapobieganiu przede wszystkim rakowi płuca, czerniakowi skóry i rakowi szyjki macicy. Dlaczego? – W przypadku tych nowotworów nie ma żadnych wątpliwości, że to, jak żyjemy, ma bezpośredni wpływ na ryzyko zachorowania w przyszłości. W ramach Rakoobrony pokazujemy młodym ludziom, że nie warto palić papierosów, korzystać z solarium czy lekceważyć badań cytologicznych. Rak to nie jest kwestia pecha – wyjaśnia Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, szef kampanii Rakoobrona.

Jak wynika z dotychczasowych badań przeprowadzanych przez Fundację Rosa wśród młodzieży - o profilaktyce onkologicznej wiemy za mało. To istotne – odpowiedni styl życia i regularne badania przesiewowe znacznie zmniejszą ryzyko zachorowania.

Warto promować zdrowy tryb życia, a Światowy Dzień Walki z Rakiem to doskonała okazja, żeby poszerzyć wiedzę o profilaktyce onkologicznej. Cieszymy się, że możemy gościć tego rodzaju akcję – mówi Tomasz Waszkiewicz, dyrektor Magnolia Park.

Akcja „Rak to nie loteria”: Magnolia Park, plac Niebiański   4-8 lutego, codziennie w godz. 12.00-20.00.

Program Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Więcej informacji o kampanii na stronie: www.rakoobrona.pl

Kontakt dla mediów:

Anita Nowak
PR EXPERT
GSM 512 198 870
anowak@prexpert.com.pl