Setki osób skorzystały z porady dermatologa na trójmiejskich plażach
915 przebadanych osób, około 1500 wypełnionych ankiet nt. profilaktyki czerniaka złośliwego i kilkadziesiąt ludzi skierowanych na dalsze leczenie – to bilans Letniej Akcji Edukacyjnej Rakoobrony, która odbyła się od 10 do 15 sierpnia na plażach w Gdańsku i Gdyni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Pomorskiego.
Trzy dni na plaży w Gdańsku Jelitkowie i tyle samo czasu w Gdyni Śródmieście – przez sześć dni turyści i mieszkańcy Trójmiasta w charakterystycznym czarnym namiocie kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona mogli bezpłatnie przebadać niepokojące zmiany na skórze i z tej szansy chętnie korzystali – wydarzenie organizowane przez wrocławską Fundację Rosa cieszyło się wysoką frekwencją.
– Kolejka do namiotu ustawiała się na długo przed przybyciem lekarza, a jej końca często nie było widać – śmieje się Katarzyna Galewska z Fundacji Rosa – Stanowisko dermatologa odwiedziło 915 osób. To ponad dwa razy więcej niż podczas zeszłorocznej edycji akcji, kiedy w ciągu trzech dni przebadanych zostało 400 plażowiczów! Cieszymy się z kolejnego sukcesu i już planujemy przyszłoroczne wydarzenia na Pomorzu – dodaje.
Poza konsultacją lekarską uczestnicy akcji mogli zyskać wiedzę na temat profilaktyki czerniaka złośliwego oraz dwóch innych typów nowotworów, na których koncentruje się Rakoobrona – raka płuca i raka szyjki macicy, odpocząć na leżakach czy sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka złośliwego poprzez wypełnienie krótkiej ankiety. Przebadani otrzymywali ulotki informacyjne i sample z kremem UV.
Letnia Akcja Edukacyjna Rakoobrony odbyła się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Czarny namiot odwiedziła m.in. pani Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
W te wakacje, oprócz trójmiejskich plaż, stoisko Rakoobrony pojawiło się na Castle Party Festival w Bolkowie, Powidz Jam Festiwal oraz 21. Woodstock Festival. – Tylko tego lata współpracujący z nami dermatolodzy przebadali prawie 1500 osób. Wśród nich znaleźli, niestety, kilkadziesiąt niepokojących przypadków, kwalifikujących się do dalszego leczenia. To pokazuje, że warto regularnie, przynajmniej raz do roku odwiedzić lekarza i skontrolować znamiona – tłumaczy Katarzyna Galewska.
Rakoobrona nie przemija wraz z końcem wakacji. Główny punkt akcji planowany jest na jesień, gdy uczniowie szkół ponadpodstawowych wrócą do placówek, by zgłębiać wiedzę, również w zakresie profilaktyki onkologicznej. W minionym roku szkolnym do prowadzonego od wiosny 2014 r. programu przystąpiły 332 placówki z całej Polski. Wiedzę na temat raka płuca, raka szyki macicy i czerniaka złośliwego zyskały ponad 73 tysiące uczniów.
– Liczymy, że w tym roku projekt będzie cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem. Chętne do udziału w nim szkoły zachęcam do odwiedzenia strony internetowej www.rakoobrona.pl i wypełnienia krótkiej deklaracji. Na jej podstawie prześlemy do placówek bezpłatne materiały edukacyjne pomocne w przeprowadzeniu lekcji – zachęca Katarzyna Galewska.
Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przy wsparciu Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO SPERO przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.
Więcej o kampanii Rakoobrona: www.rakoobrona.pl
Kontakt dla mediów: Agata Biernat Specjalista ds. promocji e-mail: agata@fundacjarosa.pl tel. kom. +48 605 898 655