Rocznie 1200 Polaków umiera z powodu czerniaka, we Wrocławiu rusza bezpłatny punkt badania znamion

Według danych Stowarzyszenia Euromelanoma, co roku na świecie lekarze wykrywają 200 tys. nowych przypadków zachorowań na czerniaka złośliwego. Ponad 2500 z nich występuje w Polsce, a połowa osób, u których zdiagnozowano ten nowotwór, umiera. Obchodzony 12 maja Europejski Dzień Walki z Czerniakiem ma zwracać uwagę społeczeństwa na problem i zachęcać do profilaktyki. Również z tej okazji organizatorzy kampanii Rakoobrona otwierają we Wrocławiu bezpłatny punkt badania znamion.

Czerniak skóry należy do najgroźniejszych nowotworów złośliwych. W naszym kraju zachorowalność na ten typ raka podwaja się co 10 lat. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Krajowy Rejestr Nowotworów, w 2010 roku czerniaka skóry zdiagnozowano u 2545 osób, a 1191 Polaków umarło z powodu tego nowotworu. Dlatego tak istotne są profilaktyka i informowanie o czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania. Tym bardziej, że wykryty we wczesnym stadium czerniak jest w 90% wyleczalny.

Wiedzą o tym organizatorzy ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona i wychodząc naprzeciw potrzebom Polaków otwierają we Wrocławiu stacjonarny punkt bezpłatnych badań znamion. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci 10 maja. Są już chętni, mogą się rejestrować kolejne osoby.

– Patrząc, jakim zainteresowaniem cieszą się nasze akcje z czarnym namiotem i bezpłatnymi konsultacjami dermatologicznymi, postanowiliśmy umożliwić wszystkim zainteresowanym osobom skorzystanie z darmowych badań profilaktycznych przez cały rok, w gabinecie lekarskim. Dodatkowym plusem jest to, że do naszego punktu nie potrzeba skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Zapraszamy! – zachęca Katarzyna Galewska z programu Rakoobrona.

Bezpłatne konsultacje dermatologiczne, począwszy od 10 maja, będą się odbywały w każdy wtorek w godzinach 15.00–19.00 w przychodni OTOMED przy ul. Zwycięskiej 14e/4 na wrocławskim Ołtaszynie. Badanie znamion wykona współpracująca z zespołem Rakoobrony lek. dermatolog Katarzyna Nowogrodzka. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna, której można dokonać, dzwoniąc pod numer: 71 715 91 91. Recepcja jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 14.00 – 17.00. Konsultacja obejmuje wyłącznie badanie zmian skórnych pod kątem czerniaka złośliwego.

– Do tej pory podczas letnich akcji z czarnym namiotem Rakoobrony przebadaliśmy ponad 2600 osób. Od współpracujących z nami lekarzy wiemy, że wśród pacjentów znalazło się przynajmniej kilkadziesiąt przypadków podejrzenia czerniaka. To tylko udowadnia, że naprawdę warto korzystać z regularnych wizyt u specjalisty – mówi Katarzyna Galewska i dodaje – Pierwszy stały punkt badań znamion otwieramy we Wrocławiu, ale w przyszłości planujemy uruchomienie gabinetów pod egidą Rakoobrony w każdym województwie, w całej Polsce.

Kampania Rakoobrona jest prowadzona od 2014 roku i oprócz czerniaka złośliwego porusza tematykę związaną z rakiem płuca i rakiem szyjki macicy. W ramach programu w szkołach ponadpodstawowych odbywają się lekcje o trzech nowotworach, a w okresie wiosenno-letnim przy okazji imprez plenerowych w całej Polsce są organizowane akcje edukacyjne z bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi. Do tej pory podczas 26 wydarzeń w czarnym namiocie Rakoobrony podejrzane znamiona zbadało ponad 2600 osób. Kilkadziesiąt  z nich zostało skierowanych na dalsze leczenie.

Rakoobrona jest ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną, skierowaną do ogółu społeczeństwa, a w szczególności do młodzieży w wieku 14-19 lat. W ramach programu przewidziano zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie projektem, organizatorzy przygotowali profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie i przekazywane szkołom bezpłatnie. Rakoobrona to również akcja darmowych badań znamion i seminaria dla nauczycieli.

Więcej o kampanii Rakoobrona: www.rakoobrona.pl

Kontakt dla mediów:
Agata Biernat
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. kom. +48 605 898 655