Przyjdź i zbadaj znamiona, czyli Rakoobrona znów w terenie

Szum morza, promienie słońca i... tajemniczy czarny namiot - Fundacja Rosa już po raz drugi organizuje na plażach Trójmiasta Letnią Akcję Edukacyjną Rakoobrony, by przekazywać wiedzę o profilaktyce onkologicznej i przeprowadzać bezpłatne badania znamion. Wydarzenia odbywają się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego.

Plaża Jelitkowo w Gdańsku oraz Plaża Śródmieście w Gdyni – w tych miejscach w drugim tygodniu sierpnia pojawi się czarny namiot kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona, w którym zainteresowane osoby będą mogły bezpłatnie przebadać niepokojące znamiona na skórze oraz skorzystać z porady dermatologa. Wszystko po to, by zachęcić do profilaktyki czerniaka złośliwego.

W ubiegłym roku nasz czarny namiot cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy powtórzyć Letnią Akcję Edukacyjną. Przez trzy dni przebadaliśmy wtedy około 400 osób, kilkadziesiąt z nich zostało skierowanych na dalsze leczenie – mówi Marta Kopanicka z Fundacji Rosa, szefowa kampanii Rakoobrona – Oczywiście, że nikt nie chce podczas urlopu dowiedzieć się, że coś niepokojącego dzieje się z jego organizmem. Nasza zeszłoroczna akcja pokazała jednak, że możemy uchronić chociaż część plażowiczów i – zwracając ich uwagę na profilaktykę czerniaka złośliwego –podnosić ich świadomość onkologiczną  – dodaje.

Oprócz skorzystania z porady dermatologa, osoby, które odwiedzą namiot Rakoobrony, otrzymają ulotki informacyjne i sample z kremem UV, będą mogły sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka złośliwego poprzez wypełnienie krótkiej ankiety, odpocząć na leżakach, ściągnąć i pograć w bezpłatną grę RKBN Defenders czy powalczyć o gadżety kampanii w minikonkursach.

Tour czarnego namiotu na Pomorzu rozpocznie się 10 sierpnia na gdańskiej Plaży Jelitkowo. Po trzech dniach Letnia Akcja Edukacyjna przeniesie się na Plażę Śródmieście w Gdyni. Inicjatywę patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Dlaczego Fundacja Rosa promuje profilaktykę związaną z czerniakiem złośliwym? Ponieważ jest on jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych, ale jego wczesne wykrycie daje możliwość wyleczenia nawet w 90% przypadków. – Chcemy zwrócić uwagę Polaków na to, jak ważne jest świadome przebywanie na słońcu oraz stosowanie zabezpieczeń przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB – smarowanie się kremami z filtrem, zakrywanie podejrzanych zmian skórnych czy noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych – wyjaśnia Marta Kopanicka.

Poza wiadomościami na temat czerniaka skóry, kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobrona porusza kwestie związane z profilaktyką raka płuca i raka szyjki macicy. Projekt jest prowadzony od wiosny 2014 roku, a jego główny element stanowią lekcje przeprowadzane przez nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na podstawie dostarczonych przez organizatorów materiałów. W roku szkolnym 2014/2015 do programu przystąpiły 332 placówki z całej Polski. Wiedzę na temat profilaktyki onkologicznej zyskały ponad 73 tysiące uczniów.

Letnia Akcja Edukacyjna na plażach Trójmiasta:
10-12.08.2015 r., Gdańsk, Plaża Jelitkowo, godz. 11.00-16.00,
13-15.08.2015 r., Gdynia, Plaża Śródmieście, godz. 11.00-16.00.

Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przy wsparciu Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO SPERO przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Więcej o kampanii Rakoobrona: www.rakoobrona.pl

Kontakt dla mediów:
Agata Biernat
Specjalista ds. promocji
e-mail: agata@fundacjarosa.pl
tel. kom. +48 605 898 655