Przyjdź lub przybiegnij – to czas na Twoje zdrowie!

Czy badania można połączyć z rekreacją i dobrą zabawą? Organizatorzy akcji Rakoobrona udowadnia, że tak - po raz kolejny rozstawią we Wrocławiu charakterystyczny czarny namiot, by przy okazji Biegu Uniwersytetu Medycznego umożliwić bezpłatne konsultacje znamion pod kątem czerniaka skóry. Kampania została partnerem tego wyjątkowego wydarzenia sportowego, które rozpocznie się 30 września o godzinie 10.00 przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Bieganie jest dla wszystkich – podkreślają organizatorzy Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Swoje siły na dystansie 10 km będą mogli sprawdzić pracownicy naukowi, studenci, lekarze i pielęgniarki, ale również pacjenci i osoby walczące m.in. z nowotworami. Bo bieganie to sposób na dbanie o zdrowie oraz przełamywanie własnych ograniczeń, także fizycznych. Dlatego do komitetu organizacyjnego imprezy dołączył w tym roku Łukasz Malczewski z niepełnosprawnym Jasiem, którzy jako zawodnicy świetnie wypadli podczas poprzedniej edycji biegu.

- Jak co roku chcemy zachęcić do ruchu i zadbania o siebie, zjednoczyć jak najwięcej osób wokół idei propagującej zdrowy styl życia. Ale równocześnie pragniemy pokazać, że każdy może starać się być aktywny, nawet jeśli kiedyś zmagał się z chorobą czy stanął wobec takiego wyzwania obecnie. Bieganie, emocje towarzyszące tej imprezie, wspólne dzielenie się doświadczeniami pomagają również znaleźć siły tak potrzebne do walki z różnymi przeciwnościami – mówi dr hab. n. med. Tomasz Zatoński, nauczyciel uniwersytecki i laryngolog w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, organizator biegu.

Tradycyjnie na uczestników i kibiców czekać będą dodatkowe atrakcje w miasteczku biegowym. Na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego stanie m.in. czarny namiot ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona, w którym biegacze oraz dopingujące ich osoby od godz. 9.00 do 13.00 będą mogli zupełnie bezpłatnie przebadać pieprzyki pod kątem czerniaka złośliwego.

Po raz kolejny we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu zachęcamy do dbania o zdrowie w niebanalny, ale skuteczny sposób. Profilaktyka nie powinna się kojarzyć z czymś strasznym, można się będzie o tym osobiście przekonać, odwiedzając nasz punkt. Zapraszamy wrocławian, i nie tylko, do udziału w biegu, a po minięciu linii mety – do odwiedzenia naszego czarnego namiotu, gdzie lekarz obejrzy podejrzane zmiany na skórze, a my opowiemy trochę więcej o naszym projekcie – zachęca Agnieszka Łesiuk, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.

Po wakacjach, czyli po okresie intensywnej ekspozycji ciała na słońce, badanie znamion wydaje się szczególnie wskazane. Tym bardziej, że czerniak skóry jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych, a w jego rozpoznaniu liczy się czas – wcześnie wykryty daje możliwość wyleczenia nawet w 90%.

Jesienią zdecydowanie bardziej martwimy się przeziębieniami i grypą, a tymczasem warto dokładnie obejrzeć swoją skórę. Dobrze jest przyjrzeć się, czy nie pojawiły się na niej nowe pieprzyki albo czy te już istniejące nie zmieniły kształtu lub koloru. To doskonała pora na takie profilaktyczne badanie – przekonuje Angnieszka Łesiuk. – O badaniach przypominaliśmy podczas Letniej Akcji Edukacyjnej w Gdyni, w trakcie której w ciągu tygodnia na bezpłatne konsultacje zgłosiło się 657 osób. Część z nich została skierowana na uzupełniające badania. Teraz wracamy z naszą akcją do stolicy Dolnego Śląska.

Bieg Uniwersytetu Medycznego na dystansie 10 km odbędzie się 30 września 2017 r. o godzinie 10.00 z okazji inauguracji roku akademickiego 2017/2018. Start oraz linia mety wyznaczone zostały przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu przy ulicy Borowskiej 213.

Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Tomasz Zatoński – lekarz laryngolog i pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego.

Więcej o biegu: https://www.bieg.umed.wroc.pl
Regulamin imprezy:
https://www.bieg.umed.wroc.pl/wp-content/uploads/2017/05/Regulamin-BUMWRO2017-1.pdf

Projekt Rakoobrona jest skierowany do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży w wieku 14-19 lat. Kampania przewiduje zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Placówkom, które wyrażą zainteresowanie programem, organizatorzy przekazują profesjonalne, bezpłatne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Ponadto, w ramach programu organizowane jest bezpłatne badanie znamion: w okresie letnim – podczas akcji plenerowych, a także przez cały rok – w stacjonarnym gabinecie Rakoobrony we Wrocławiu i Gdyni.

Więcej o kampanii Rakoobrona: www.rakoobrona.pl