Przyjdź na koncert i… przebadaj znamiona!

Niepokoi Cię kolorowe znamię lub wystający pieprzyk, ale nadal nie znalazłeś czasu na wizytę u dermatologa? Przyjdź 25 i 26 lipca na Dziką Plażę w Powidzu, znajdź czarny namiot kampanii Rakoobrona i skorzystaj z bezpłatnego badania znamion organizowanego w ramach Powidz Jam Festiwal!

W ostatni weekend lipca na największej imprezie muzycznej w regionie – Powidz Jam Festiwal – pojawi się czarny namiot kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona, w którym uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z bezpłatnego badania zmian skórnych i porady dermatologa. Wszystko po to, by zachęcać do profilaktyki czerniaka złośliwego.

Chcemy zwrócić uwagę Polaków na to, jak ważne jest świadome przebywanie na słońcu oraz stosowanie zabezpieczeń przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB – smarowanie się kremami z filtrem, zakrywanie podejrzanych pieprzyków czy noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych. Poza tym, poprzez nasze działania, nakłaniamy do regularnych badań kontrolnych, pomagających wykryć niepokojące zmiany we wczesnym, a więc w większości przypadków uleczalnym, stadium – wyjaśnia Marta Kopanicka z Fundacji Rosa, szefowa kampanii Rakoobrona.

Oprócz skorzystania z porady dermatologa, osoby, które odwiedzą czarny namiot, otrzymają ulotki informacyjne i sample z kremem UV, będą mogły sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka złośliwego poprzez wypełnienie ankiety, odpocząć na leżakach, ściągnąć i pograć w bezpłatną grę RKBN Defenders czy powalczyć o gadżety kampanii w minikonkursach.

Bardzo się cieszymy, że organizatorzy Powidz Jam Festiwal zaprosili nas do udziału w wydarzeniu. Nasza działalność znakomicie wpisuje się w charakter imprezy, która – oprócz dobrej muzyki oferuje uczestnikom także szereg aktywności prozdrowotnych, jak zajęcia zumby, porady dietetyka czy punkty medyczne – zauważa Marta Kopanicka.

To już drugie lato, podczas którego Fundacja Rosa przekazuje wiedzę o profilaktyce onkologicznej. W zeszłym roku, w ramach pierwszej edycji Letniej Akcji Edukacyjnej, podczas sześciu wydarzeń dermatolodzy przebadali ponad 800 osób, kilkadziesiąt z nich kierując na dalsze leczenie. W te wakacje, oprócz Powidz Jam Festiwal, czarny namiot Rakoobrony pojawi się na Castle Party Festival Bolków 2015, 21. Przystanku Woodstock, plażach Trójmiasta i – na zakończenie lata – podczas wrocławskiego Lata na Pergoli.

Poza wiadomościami na temat czerniaka skóry, kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobrona porusza kwestie związane z profilaktyką raka płuca i raka szyjki macicy. Projekt jest prowadzony od wiosny 2014 roku, a jego główny element stanowią lekcje przeprowadzane przez nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na podstawie dostarczonych przez organizatorów materiałów. W roku szkolnym 2014/2015 do programu przystąpiły 332 placówki z całej Polski. Wiedzę na temat profilaktyki onkologicznej zyskały ponad 73 tysiące uczniów.

Czarny namiot Rakoobrony na Powidz Jam Festiwal i Powidzkim Biegu Po Zdrowie:
25.07.2015                  Powidz Jam Festiwal                godz. 11.00–18.00
26.07.2015                  Powidz Jam Festiwal                godz. 09.30–15.30

Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przy wsparciu Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO SPERO przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Więcej o kampanii Rakoobrona: www.rakoobrona.pl

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Galewska
e-mail: katarzyna@fundacjarosa.pl
tel. kom. +48 519 054 757