Powstańcy warszawscy dzieciom – premiera wyjątkowego dokumentu

 – To, co ja robię, to jest walka jeszcze. My mamy to w sobie, będziemy walczyć słowem, czynem czy inną rzeczą do końca – mówi Władysław „Zapałka” Rosiński. Powstał film, w którym uczestnicy Powstania Warszawskiego, pytani przez pacjentów szpitalnych oddziałów dziecięcych, opowiadają o trudnych momentach sierpnia 1944 roku i wyznawanych przez siebie wartościach. Premiera odbędzie się 6 października w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zostawić ranną siostrę i zginąć razem z nią, czy ratować własne życie? Podjąć walkę we trzech na wroga, wystawiając się na pewną śmierć, czy skapitulować? Czy bitwa o stolicę ma w ogóle sens – przecież umiera tak wiele osób? Przed takimi trudnymi wyborami stali bohaterowie filmu „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”, powstałego z inicjatywy Fundacji Rosa oraz dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Premiera 35-minutowego dokumentu oraz uroczyste spotkanie „Mali i Wielcy Bohaterowie – bo odwaga tkwi w każdym z nas” odbędą się 6 października o godzinie 13.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wezmą w nich udział m.in.: bohaterowie filmu, kombatanci II wojny światowej i przedstawiciele władz.

– Pomysł na stworzenie materiału zrodził się po organizowanej we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego akcji „Kartka dla Powstańca”, podczas której dzieci przebywające w szpitalach wykonywały laurki dla uczestników walk o stolicę. Wielu Powstańców odpowiedziało nadawcom listów. W niektórych przypadkach ta korespondencja, stanowiąca wyjątkowy dialog pokoleń, trwa do dziś – opowiada Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.

W filmie zestawiono ze sobą dwie generacje – z jednej strony uczestnicy Powstania Warszawskiego opowiadają o odczuciach związanych z wojną, życiem podczas okupacji, potrzebie wyzwolenia, ówczesnych autorytetach i wartościach, z drugiej – pacjenci i nauczyciele szkół przyszpitalnych mówią, co obecnie znaczą dla nich pojęcia „patriotyzm” i „odwaga” oraz czym była dla nich akcja „Kartka dla Powstańca”. „Bohater to jest ktoś, kto kogoś uratował” – stwierdza z przekonaniem 13-letni Piotrek Balcarek. „Musi mieć miłość do ojczyzny i cywilną odwagę. Bohaterzy rodzą się z przypadku. To sytuacja rodzi wielkiego bohatera” – uzupełnia Roman „Adam” Lipiec, uczestnik Powstania Warszawskiego.

– To wzruszający dokument o ludzkich wartościach, pokazujący, że w ogólnym zarysie, mimo upływu lat, patriotyzm i walka, nie tylko o ojczyznę, ale też o zdrowie czy przetrwanie, mogą mieć podobne znaczenie. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na tę asocjację, a przy tym łączyć pokolenia. Wierzymy, że dla młodych ludzi film będzie ciekawą, bo nieszablonową, lekcją, podczas której oprócz suchych faktów dzieci i młodzież poznają historie konkretnych osób, a dzięki temu lepiej zrozumieją podjęte przez nich decyzje – dodaje Agnieszka Łesiuk.

6 października, oprócz premiery filmu i spotkania z jego bohaterami, nastąpi także uroczyste przekazanie kartek, wykonanych przez dzieci podczas drugiej odsłony „Kartki dla Powstańca”. Pocztówki zostaną wręczone Powstańcom oraz przedstawicielom Muzeum Powstania Warszawskiego, którzy roześlą wzruszające prace do uczestników powstania.

Po premierze film „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”, wraz z powstałym scenariuszem edukacyjnym, zostanie bezpłatnie udostępniony osobom pracującym na co dzień z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Materiał powstał w ramach projektu „Powstańcy dzieciom – dialog pokoleń w kontekście walki o życie w obliczu wojny i choroby” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski, organizatora programu „Patriotyzm jutra”.

 

Premiera filmu „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”
Kiedy:
6 października 2015 roku, godzina 13.00
Gdzie:
Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego
przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej o Fundacji Rosa: www.fundacjarosa.pl

Zwiastun filmu „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”: https://youtu.be/IVWTH8jewh0

 

Kontakt dla mediów:
Agata Biernat
Specjalista ds. promocji
e-mail: agata@fundacjarosa.pl
tel. kom. +48 605 898 655