Pamiętamy o bohaterach – niemal 120 tysięcy kartek wysłanych do Powstańców Warszawskich w ramach akcji BohaterON
Rekordowa edycja kampanii BohaterON – włącz historię! Niemal 120 tysięcy kartek z życzeniami dla Powstańców Warszawskich, w tym co trzecia spersonalizowana – te dane najlepiej pokazują skalę pamięci Polaków o bohaterach walk o stolicę. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 22 listopada na PGE Narodowym w Warszawie, organizatorzy akcji podsumowali jej tegoroczną odsłonę. Kluczowym momentem było przekazanie na ręce obecnych na sali Powstańców Warszawskich adresowanych do nich pocztówek.
Kampania BohaterON – włącz historię! powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat. Zainteresowanie tegoroczną edycją akcji przerosło najśmielsze oczekiwania jej organizatorów.
– Sumując nadesłane do nas kartki oraz zbierając dane ze wszystkich kanałów komunikacji, niedowierzaliśmy liczbom. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Polaków Powstańcy Warszawscy otrzymają 118 148 wzruszających kartek i listów. Materiały naszej kampanii co najmniej trzykrotnie zobaczyło ponad 28 milionów osób w kraju i zagranicą – mówi Agnieszka Łesiuk, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON – Szczególnie imponująca jest dla nas liczba kartek spersonalizowanych, których było aż 34 993. Oznacza to, że co trzecia pocztówka została zaadresowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę, a jej nadawca przed skreśleniem kilku słów do Powstańca, zapoznał się z jego biogramem. To dla nas najlepsze świadectwo, że główny cel kampanii – pielęgnowanie pamięci o Powstańcach Warszawskich i zachęcenie do „włączenia” historii – został osiągnięty, z jeszcze lepszym skutkiem niż rok temu.
Kartkę do Powstańca Warszawskiego mógł wysłać każdy. Od 1 sierpnia do 2 października – w symbolicznym czasie pamięci o Powstaniu Warszawskim – pocztówki były dostępne w wybranych placówkach Poczty Polskiej, wybranych kolekturach LOTTO, w samolotach LOT na trasach średnio- i długodystansowych, w wybranych biurach sprzedaży LOT i LOT TRAVEL, w check-inach LOT na Lotnisku Chopina w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej i na PGE Narodowym. Pocztówkę można było również wysłać online za pośrednictwem strony www.bohateron.pl – i to był strzał w dziesiątkę.
– Takich internetowych kartek nadesłano do nas aż 29 416, zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Wszystkie z nich wydrukujemy i w formie tradycyjnej przekażemy adresatom – mówi Agnieszka Łesiuk i dodaje – W tegoroczną edycję kampanii włączyło się imponujące grono instytucji z kraju i zagranicy: szkół, zastępów harcerskich, ambasad, konsulatów i prywatnych firm. Dziękujemy za tak duży odzew na naszą akcję i wspólne włączenie historii.
Kampania BohaterON nie tylko umożliwiała napisanie kilku słów do Powstańców Warszawskich, ale również miała na celu poszerzenie wiedzy historycznej. We wrześniu i październiku w całej Polsce odbyły się seminaria dla nauczycieli i edukatorów współorganizowane z Instytutem Pamięci Narodowej. Wzięło w nich udział 162 pedagogów, którzy poznali sposoby na ciekawe realizowanie lekcji historii oraz dowiedzieli się, jak przeprowadzić rozmowę ze świadkiem historii i jak takie nagranie wykorzystać podczas zajęć z młodzieżą.
– Część edukacyjna w szkołach jeszcze się nie zakończyła – teraz nauczyciele wykorzystują poznane metody i narzędzia, by przeprowadzić niestandardowe lekcje historii dla co najmniej 13 810 uczniów. Ponadto realizują wraz z młodzieżą specjalne projekty promujące historię Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego. Efekty poznamy wiosną przyszłego roku, już nie możemy się doczekać – mówi Agnieszka Łesiuk.
Komunikacja kampanii – podobnie jak w ubiegłym roku – została oparta na motywie popularnego serialu „Czas honoru”. Ambasadorami akcji byli aktorzy grający główne role w tej produkcji: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki i Maciej Zakościelny. Ponadto do wysłania symbolicznych kartek w mediach społecznościowych zachęcało szerokie grono aktorów, sportowców, muzyków i dziennikarzy, m.in. Mateusz Damięcki, Adam Małysz, Adam Andrzej Ostrowski i Patrycja Markowska.
Okazją do podsumowania tegorocznej edycji kampanii BohaterON – włącz historię! była uroczysta gala, która odbyła się 22 listopada w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowego w Warszawie – partnera wydarzenia. Wzięło w niej udział wielu znamienitych gości – Powstańcy Warszawscy, przedstawiciele Komitetu Honorowego akcji, partnerzy, przedstawiciele polskiego rządu, dyplomacji, Wojska Polskiego, policji, reprezentanci wybitnych polskich spółek oraz mediów. Głos w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy zabrał minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie na ręce obecnych na sali Powstańców Warszawskich kartek wykonanych przez dzieci z przyszpitalnych szkół oraz pocztówek i listów wysłanych z całego kraju i z zagranicy. Wydarzenie uświetnił koncert piosenek powstańczych w wykonaniu Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”. Goście mogli również zobaczyć autorską wystawę Krzysztofa Zygzaka Chojnackiego „Pamięć i Duma” – dioramy i fotografie poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.
Projekt BohaterON jest organizowany we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Fundacją PZU, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym – właścicielem marki LOTTO, Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Grupą Energa, Krajową Spółką Cukrową, PL.2012+, Telewizją Polską, Polskim Radiem oraz portalem Onet.pl.
W Komitecie Honorowym przedsięwzięcia zasiadają: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Obrony Narodowej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Prezes Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Galę finałową II edycji projektu BohaterON – włącz historię! swoją obecnością uświetnili m.in:
- minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
- minister Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu ds. parlamentarnych, Polonii oraz dyplomacji publicznej,
- minister Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny,
- Piotr Gajewski, Dyrektor Departamentu Informacji i Promocji w Ministerstwie Edukacji Narodowej,
- Paweł Ukielski, Zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego,
- Adam Lewandowski, Departament Uroczystości, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
- Zbigniew Czaplicki, Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych,
- Tomasz Matynia, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia,
- Adam Buława, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego,
- Adam Hlebowicz, Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Narodowej w Instytucie Pamięci Narodowej,
- Grażyna Melanowicz, Członek Rady Fundacji PZU,
- Ewa Anna Zych, Dyrektor Biura Filatelistyki, Poczta Polska,
- Magdalena Kopka-Wojciechowska, Członek Zarządu Totalizatora Sportowego – właściciela marki LOTTO,
- Mariusz Błaszkiewicz, Członek Zarządu Polskie Linie Lotnicze LOT,
- Monika Olbryś-Zegarowska, Kierownik Działu Historycznego, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych,
- Adam Burak, Wicedyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji, Grupa ENERGA,
- Marzena Małek, Wicedyrektor ds. Sprzedaży Korporacyjnej, PL2012+,
- Marek Makuch, Dyrektor Biura Zarządzania Kapitałem Ludzkim, Telewizja Polska,
- Rafał Porzeziński, Dyrektor-Redaktor Naczelny Programu 1, Polskie Radio,
- Bartosz Węglarczyk, Redaktor Naczelny portalu Onet.pl,
- Agnieszka Więdłocha,
- Antoni Pawlicki.
Szersze informacje o kampanii są dostępne na stronie: www.bohateron.pl