Maciej Musiał w nowym spocie BohaterON zachęca szkoły do udziału w projekcie
Jak korzystać ze źródeł historycznych i rozmawiać ze świadkami historii oraz czym są aktywne metody nauczania – tego dowiedzą się uczestnicy seminariów dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Trwa rekrutacja do współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej projektu BohaterON w Twojej Szkole, części ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Do inicjatywy mogą się też przyłączyć przedszkola i szkoły podstawowe, biorąc udział w akcji pisania kartek do Powstańców Warszawskich. Dla najaktywniejszych placówek przewidziano nagrody. Projekt odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
W ramach ośmiogodzinnych seminariów, organizowanych przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria oraz Instytut Pamięci Narodowej, a także realizowanych pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, nauczyciele odbędą warsztat z efektywnego wykorzystywania dokumentów źródłowych, poznają aktywne metody nauczania historii, a także dowiedzą się, jak prawidłowo przeprowadzić wywiad ze świadkiem historii i zaprezentować materiał podczas lekcji. Wszystko po to, by udowodnić, że historia nie musi być nudna, a – przedstawiona w nieszablonowy sposób – może skłonić młodych ludzi do inicjowania dialogu pokoleń i pielęgnowania pamięci o bohaterach wydarzeń sprzed lat.
– Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że młodzi ludzie są przywiązani do historii swojego narodu, o ile przedstawiają ją im zaangażowane osoby wykorzystujące urozmaicone formy nauczania. Takiej odpowiedzi udzieliło prawie 40% ankietowanych! Chcemy wyjść naprzeciw tym potrzebom, dlatego po raz kolejny w ramach naszej kampanii we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej realizujemy działania edukacyjne skierowane do szkół we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON – włącz historię!
Seminaria dla nauczycieli odbędą się na przełomie września i października przy oddziałach Instytutu Pamięci Narodowej. Łącznie zostanie zrealizowanych 16 spotkań – po jednym w każdym województwie. Kto może wziąć w nich udział? Nauczyciele, edukatorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji kulturalno-edukacyjnych pracujący z młodzieżą w wieku 16-19 lat. Rekrutacja trwa do wyczerpania limitu miejsc, a można jej dokonać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.bohateronwtwojejszkole.pl. O zakwalifikowaniu się do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń – łącznie ze szkoleń skorzysta 240 pedagogów, 15 w każdym województwie.
Seminaria poprowadzą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, wykwalifikowani edukatorzy oraz zespół kampanii BohaterON – włącz historię! Udział w projekcie jest bezpłatny.
Obudzić kreatywność wśród uczniów
Po seminarium każdy nauczyciel wraz z wybranymi uczniami będzie miał za zadanie przygotować i zrealizować miniprojekt historyczny dla lokalnej społeczności. Mogą to być działania oparte na relacjach świadków historii, sztafety pokoleń, gry terenowe, pokoje zagadek czy gry planszowe – forma zależy od kreatywności młodzieży i ich opiekunów.
– W minionym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele zrealizowali blisko 200 autorskich miniprojektów związanych z Powstaniem Warszawskim i Polskim Państwem Podziemnym. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem ich kreatywności i zaangażowania, tym bardziej, że wiele grup nawiązało kontakt z lokalnymi organizacjami kombatanckimi i świadkami historii. A przecież właśnie o inicjowanie dialogu pokoleń chodzi w naszej kampanii. Liczymy, że w tym roku uczniowie po raz kolejny udowodnią nam, że mają nieograniczoną wyobraźnię i głowy pełne pomysłów – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Wszystkie projekty wezmą udział w konkursie o atrakcyjne nagrody dla szkoły – pieniężne i rzeczowe. Ogłoszenie wyników odbędzie się w grudniu br. roku podczas uroczystej gali finałowej w Warszawie.
Kartka dla Powstańca w szkołach podstawowych
W nieco innej formie w projekt mogą włączyć się nauczyciele oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych. Organizatorzy kampanii zapraszają ich do przeprowadzenia zajęć dotyczących Powstania Warszawskiego i Polskiego Państwa Podziemnego oraz wspólnego wypisania z uczniami kartek do uczestników walk o stolicę.
– Wiemy, że wiele korespondencji nawiązanych w ramach minionych edycji kampanii trwa nadal. Pani Maria z Wrocławia utrzymuje kontakt z uczniami jednej ze szczecińskich szkół, a pan Zbigniew co roku odwiedza legnicką podstawówkę – takich przykładów jest wiele. To niepowtarzalna, być może ostatnia, okazja na zobaczenie historii II wojny światowej oczami ludzi, którzy brali w niej udział. Serdecznie zapraszamy nauczycieli do zgłaszania się do projektu – dodaje Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Rekrutacja dla przedszkoli i szkół podstawowych trwa do 2 października. Podstawą do otrzymania pakietu materiałów edukacyjnych (konspekt zajęć dot. Powstania Warszawskiego, pocztówki, plakat informacyjny) jest poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.bohateronwtwojejszkole.pl. Nauczyciele mają czas na przeprowadzenie akcji do 31 października.
Po zakończeniu projektu każdy uczestnik otrzyma dyplom dla placówki i imienne zaświadczenie dla koordynatora. Najaktywniejsze szkoły mogą liczyć na dodatkową nagrodę – organizację przez zespół kampanii BohaterON spotkania uczniów z Powstańcami Warszawskimi.
W promocję projektu BohaterON w Twojej Szkole zaangażował się aktor Maciej Musiał, znany m.in. z roli „Apacza” w serialu „Czas honoru – Powstanie”. Wraz z uczniami jednej z warszawskich szkół w spotach radiowym i telewizyjnym zachęca nauczycieli do przyłączenia się do akcji wysyłania kartek do Powstańców Warszawskich. W połowie września materiały będą emitowane w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu oraz w internecie.
Projekt BohaterON w Twojej Szkole jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom” i stanowi część ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Inicjatywa została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Partnerem Strategicznym III edycji kampanii jest PKN ORLEN. Partnerami akcji są: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja PZU, Poczta Polska, Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Polskie Line Lotnicze LOT, POLREGIO, Polska Grupa Energetyczna, Telewizja Polska i Polskie Radio.
W Komitecie Honorowym przedsięwzięcia zasiadają: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego i Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Więcej informacji o akcji, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe dostępne na stronie: www.bohateronwtwojejszkole.pl
Link do spotu telewizyjnego: https://youtu.be/_OdC20d9iJQ
Link do materiałów prasowych: https://tiny.pl/g6kwx