Lekcja Rakoobrony we Wrocławiu
Czy rakiem można się zarazić drogą kropelkową lub przez zakażenie krwi? Uczniowie z Wrocławia dowiedzą się, jak żyć, by zapobiegać nowotworom. W najbliższy piątek w Gimnazjum nr 17 odbędzie się lekcja Rakoobrony.
Czego młodzież dowie się w czasie zajęć? Przede wszystkim, że styl życia bezpośrednio przekłada się na ryzyko rozwoju raka. Palenie papierosów czy korzystanie z solarium może mieć konsekwencje w przyszłości, nawet jeśli wydaje się ona zbyt odległa – dla przykładu rak płuca może się rozwijać nawet 20-30 lat. – Dlatego młodym ludziom wydaje się często, że ten problem w ogóle ich nie dotyczy. To dla nich zbyt odległa perspektywa – mówi Martyna Niewójt z wrocławskiej Fundacji Rosa, szef programu Rakoobrona.
Jednym z elementów lekcji jest film „Gra z rakiem”. Przedstawia historie trzech osób chorujących na nowotwory, których dotyczy kampania – raka płuca, czerniaka skóry i raka szyjki macicy. Oprócz udziału w warsztatach edukacyjnych, uczniowie będą mogli obejrzeć prezentację multimedialną i wziąć udział w dyskusji na temat profilaktyki onkologicznej.
– Zależy nam na tym, żeby profilaktyka onkologiczna nie kojarzyła się z suchymi faktami, lecz z konkretnym zachowaniem na co dzień. Chcemy, żeby młodzi ludzie poczuli, że są odpowiedzialni za swoje zdrowie – dodaje Martyna Niewójt.
Czy taka edukacja jest potrzebna? Fundacja Rosa i Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO-SPERO, organizatorzy kampanii Rakoobrona, przeprowadzili badania ankietowe, z których wynika, że młodzież niewiele wie o profilaktyce onkologicznej. Dlatego wiedza o tym, jakie znaczenie dla ryzyka zachorowania ma styl życia, jest tak ważna.
– Lekcje Rakoobrony ruszyły w całej Polsce. Z doświadczenia wynika, że edukacja w takiej formie świetnie się sprawdza. To żywe zajęcia, w których młodzież aktywnie uczestniczy – wyjaśnia Martyna Niewójt.
W lekcji uczestniczyć będą uczniowie I klasy Gimnazjum nr 17 we Wrocławiu.
Lekcja Rakoobrony we Wrocławiu:
Gimnazjum nr 17
ul. Ślężna 2-24
Sala nr 218 – godz. 10:30 – 13:15
Program Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa i Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO-SPERO przygotowały profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą zgłaszać się szkoły z całej Polski.
Więcej o kampanii Rakoobrona: https://www.rakoobrona.pl/