Bezpłatne badanie znamion we Wrocławiu – trwają zapisy na 2017 r.

Już ponad 840 osób skorzystało z możliwości bezpłatnego przebadania znamion pod kątem czerniaka we wrocławskim gabinecie kampanii Rakoobrona. Nie zdążyłeś umówić się na wizytę w zeszłym roku, chcesz skontrolować skórę przed latem? Masz okazję – ruszyły zapisy na darmowe konsultacje dermatologiczne na pierwszy kwartał 2017 r.

Czerniak należy do najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Liczba zachorowań w Polsce podwaja się co 10 lat, a w rozpoznaniu i leczeniu choroby duże znaczenie ma czas – wczesne wykrycie czerniaka daje możliwość wyleczenia nawet w 90%. By ułatwić pacjentom dostęp do profilaktyki nowotworów skóry, organizatorzy kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona w maju 2016 r. otworzyli we Wrocławiu bezpłatny punkt badania znamion.

– Nasz gabinet cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Od początku jego funkcjonowania do końca 2016 roku z bezpłatnej porady dermatologa skorzystały 842 osoby. Kilkadziesiąt z nich zostało skierowanych na dalsze badania, w wyniku których u kilku pacjentów zdiagnozowano czerniaka. To pokazuje, że warto kontrolować swoje ciało, a takie akcje jak Rakoobrona są niezwykle potrzebne. Zachęcamy do konsultacji. Do naszego punktu nie potrzeba skierowania od lekarza pierwszego kontaktu – mówi Agnieszka Łesiuk z projektu Rakoobrona.

Bezpłatne konsultacje dermatologiczne odbywają we wtorki (godz. 15.00–19.00) oraz w czwartki (godz. 15.00–18.00) w przychodni OTOMED przy ul. Zwycięskiej 14e/4 na wrocławskim Ołtaszynie. Badanie znamion wykonują współpracujący z zespołem Rakoobrony lek. Klaudia Rubas i dr Piotr Kobielak. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna, której można dokonać, dzwoniąc pod numer: 71 715 91 91. Recepcja jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 14.00-17.00.

Jak przygotować się do wizyty u specjalisty? – Poddająca się badaniu osoba może spodziewać się pytań o to, kiedy pojawiło się dane znamię, o jego rozwój, a także o wywiad rodzinny. Pacjentki, chcące ocenić znamiona na skórze twarzy, nie powinny nakładać makijażu, gdyż uniemożliwia on prawidłową ocenę dermatoskopową. Jeśli pacjent miał w przeszłości wycinane znamiona, dobrze, by zabrał ze sobą dotychczasową dokumentację i wyniki badań histopatologicznych. Badaniu mogą być poddawane także kobiety w ciąży i małe dzieci – informuje Klaudia Rubas, lekarz dermatolog.

Obecnie prowadzone są zapisy na I kwartał 2017 roku (styczeń-marzec). Konsultacje dermatologiczne obejmują wyłącznie badanie zmian skórnych pod kątem czerniaka. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nieprzyjęcia pacjentów zgłaszających się z innymi dolegliwościami.

Kampania Rakoobrona jest prowadzona od 2014 roku i oprócz czerniaka porusza tematykę związaną z rakiem płuca i rakiem szyjki macicy. W ramach programu w roku szkolnym 2016/2017 w 589 szkołach ponadpodstawowych odbędą się lekcje o trzech nowotworach. Ponadto, w okresie wiosenno-letnim przy okazji imprez plenerowych w całej Polsce będą organizowane akcje edukacyjne z bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi. Do tej pory w czarnym namiocie Rakoobrony podejrzane znamiona zbadało ponad 6000 osób.

Projekt Rakoobrona odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia oraz przy wsparciu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, Dolnośląskiego Centrum Onkologii i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

 

Bezpłatny punkt badania znamion kampanii Rakoobrona 
wtorek, godz. 15.00–19.00 lek. Klaudia Rubas, dermatolog
czwartek, godz. 15.00–18.00  dr Piotr Kobielak, specjalista chirurgii onkologicznej
Miejsce: Przychodnia OTOMED, ul. Zwycięska 14e/4, Wrocław (Ołtaszyn)

Rejestracja na bezpłatne badanie znamion jest możliwa od poniedziałku do czwartku w godz. 14.00–17.00 po numerem: 71 715 91 91.

 

Projekt Rakoobrona jest skierowany do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży w wieku 14-19 lat. Kampania przewiduje zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Placówkom, które wyrażą zainteresowanie programem, organizatorzy przekazują profesjonalne, bezpłatne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Ponadto, w ramach programu organizowane jest bezpłatne badanie znamion: w okresie letnim – podczas akcji plenerowych, a także przez cały rok – w stacjonarnym gabinecie Rakoobrony we Wrocławiu. Organizatorami kampanii są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria.

Więcej o profilaktyce onkologicznej: www.rakoobrona.pl