„Zawsze będziemy pamiętać” – piszą dzieci z polskich szpitali do Powstańców Warszawskich

Już ponad 3000 kartek wykonali mali pacjenci szpitalnych oddziałów dziecięcych z całej Polski. Na początku października Fundacja Rosa przekaże je Muzeum Powstania Warszawskiego, skąd trafią do uczestników walk o stolicę w 1944 roku. Trwa akcja „Kartka dla Powstańca”, mająca na celu łączenie pokoleń i podtrzymanie wytworzonego dialogu między – wydawałoby się – tak odległymi generacjami.

„Mali i Wielcy Bohaterowie – odwaga jest w każdym z nas” – pod takim hasłem odbywa się druga odsłona akcji „Kartka dla Powstańca”, organizowana przez wrocławską Fundację Rosa we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Od lipca do końca września z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dzieci przebywające w polskich szpitalach wykonują patriotyczne prace, wyrażając w ten sposób wdzięczność za heroizm osób, walczących przed laty o wolność swego kraju.

– Hasło akcji ma zwrócić uwagę na podobieństwo doświadczeń obu, tak przecież odważnych, pokoleń. Powstańcy warszawscy, jako młodzi ludzie, bohatersko walczyli o niepodległość ojczyzny, poświęcając dobytek, zdrowie oraz narażając swoje życie. Z kolei dzieci przebywające w szpitalach wykazują się wytrwałością w znoszeniu trudów związanych z chorobą i rozłąką z rodziną – tłumaczy Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.

Oprócz obecności biało-czerwonych emblematów, znaku Polski Walczącej, postaci powstańców i małych żołnierzy kartki wyróżniają się szczególnymi życzeniami. Dzieci piszą na nich np. słowa: „Zawsze będziemy pamiętać!”, „Chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać” czy „Dziękuję za Waszą piękną służbę, za wierność polskiej wolności”.

– To o tyle wzruszające, że życzenia piszą naprawdę mali pacjenci – dzieci w wieku kilku lat lub młodzież szkolna – do osób będących nawet dziesięć razy od nich starszych. Na chwilę obecną do naszej fundacji trafiło już ponad 3000 prac, ale nadal czekamy na kolejne. Z przesyłki na przesyłkę kartki są coraz piękniejsze, ich estetyka i podniosłość chwytają za serce. Aż łezka kręci się w oku – przyznaje Agnieszka Łesiuk.

Pomysł na „Kartkę dla Powstańca” zrodził się latem 2014 roku. Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mali pacjenci z 31 oddziałów onkologicznych wykonali wtedy 3600 kartek, które dzięki pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego trafiły do rąk bohaterów. Odzew na akcję przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wzruszeni odbiorcy dziecięcych kartek za wszelką cenę chcieli odpowiedzieć autorom pięknych prac. Pomiędzy bohaterami walk i chorymi dziećmi wytworzyła się szczególna więź. Niektórzy z nich korespondują ze sobą do dziś.

– Na naszych oczach wytworzył się piękny dialog międzypokoleniowy, stanowiący lekcję historii w praktyce, a zarazem podtrzymujący tradycję wysyłania odręcznie napisanych listów. Był on dla nas bodźcem do realizacji nie tylko drugiej edycji „Kartki dla Powstańca”, ale również i filmu – pamiątki w postaci zbioru historii wybranych uczestników Postania Warszawskiego oraz odczuć małych pacjentów szpitalnych oddziałów dziecięcych – mówi Agnieszka Łesiuk.

Film „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń” powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, a jego premiera odbędzie się 6 października w audytorium Muzeum Powstania Warszawskiego. Wtedy też nastąpi uroczyste przekazanie kartek, wykonanych przez dzieci podczas drugiej odsłony „Kartki dla Powstańca”. Pocztówki zostaną wręczone obecnym na spotkaniu bohaterom walk sprzed lat oraz przedstawicielom Muzeum Powstania Warszawskiego, którzy roześlą wzruszające prace do pozostałych uczestników powstania.

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej o Fundacji Rosa: www.fundacjarosa.pl

Krótki film o zeszłorocznej odsłonie „Kartki dla Powstańca”: https://youtu.be/9g9ZGDS0hLs

 

Kontakt dla mediów:
Agata Biernat
Specjalista ds. promocji
e-mail: agata@fundacjarosa.pl
tel. kom. +48 605 898 655