1419 kg na plecach dzieci z woj. opolskiego

Jak obciążone są kręgosłupy uczniów w szkołach podstawowych na Opolszczyźnie? Sprawdziła to Fundacja Rosa w ramach IV edycji projektu „Lekki Tornister”. 400 dzieci nosi na plecach w sumie prawie 1,5 tony. To więcej niż waży hipopotam, żyrafa lub volkswagen garbus!

Na badania przeprowadzone przez Fundację Rosa składało się kilka pomiarów – zważone zostały dzieci, ich tornistry z zawartością oraz puste, jak również z rzeczami potrzebnymi i zbędnymi w danym dniu. Akcja odbyła się w 5 szkołach podstawowych – w Strzelcach Opolskich, Zdzieszowicach, Czarnowąsach, Starych Budkowicach i Pokoju. W akcji wzięło udział 400 dzieci z klas I-III.

Każdy uczeń otrzymał indywidualną kartę pomiaru, którą zaniósł do domu. Mamy nadzieję, że w ten sposób rodzice zwrócą uwagę na zawartość tornistra ich dziecka. To o tyle ważne, że przeciążenie kręgosłupa grozi powstaniem wad postawy – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik Fundacji Rosa.

Zgodnie z zaleceniami głównego Inspektora Sanitarnego, dopuszczalny ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka. Jednak niektóre tornistry są bardzo przeciążone. Na przykład jedna z dziewczynek z klas III nosiła na plecach 5,25 kg przy wadze własnej 34,52 kg. Przedmioty dodatkowe w jej tornistrze ważyły 1,84 kg.

– Praktycznie podczas każdej wizyty w szkole odkrywamy sporo plecaków ekstremalnie przeciążonych rzeczami, które nie są potrzebne do nauki. Tym razem rekordzista, uczeń klasy III, przy wadze własnej 32,20 kg miał tornister ważący 5,68 kg, z czego ciężar przedmiotów dodatkowych wynosił aż 4,38 kg. Rodzice powinni kontrolować na bieżąco, czy dziecko ma w plecaku tylko niezbędne danego dnia przedmioty – dodaje Katarzyna Galewska.

Celem projektu „Lekki Tornister” jest zapobieganie wadom postawy. Dlatego oprócz ważenia w czasie akcji w szkołach dzieci i ich opiekunowie poznali również zasady wyboru odpowiedniego plecaka i sposoby jego pakowania.

Fundacja Rosa realizuje projekt „Lekki Tornister” w szkołach podstawowych w miejscowościach do 40 tys. mieszkańców. Dlaczego?

Dzieci z terenów wiejskich i niewielkich miejscowości mają zwykle do pokonania dłuższe odległości niż ich rówieśnicy w miastach i noszą cięższe tornistry. Szkoły z takich terenów najczęściej nie są w stanie zapewnić swoim uczniom możliwości pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych na terenie placówki. Przeszkodą są ograniczenia budżetowe. Projekt „Lekki Tornister” pokazuje, jak ważna jest to kwestia w kontekście zdrowia uczniów – wyjaśnia Katarzyna Galewska.

W ramach IV edycji projektu „Lekki Tornister” Fundacja Rosa sfinansuje zakup specjalnych szafek tym szkołom, które wykażą najwięcej inicjatywy w profilaktyce wad postawy. Uczniowie będą w nich mogli zostawiać przedmioty, których nie muszą nosić do domu. Dzięki temu ich kręgosłupy będą zdrowsze.

Do tej pory Fundacja Rosa sfinansowała szafki w 44 szkołach w całej Polsce. Dzięki temu już 2700 dzieci codziennie nosi lżejsze plecaki.

 

Więcej o projekcie „Lekki Tornister”:
https://fundacjarosa.pl/programy/lekki-tornister/