Projekt wrocławskich organizacji w finale konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku 2017”!

Ogólnopolski projekt BohaterON – włącz historię! realizowany przez dwie wrocławskie fundacje znalazł się w gronie pięciu działań nominowanych w kategorii „Wydarzenie” w konkursie „Wydarzenie Historyczne Roku 2017” Muzeum Historii Polski i portalu historia.org.pl. Po nominacjach jurorów przyszedł czas na plebiscyt internautów. W głosowaniu można brać udział do 17 maja br.

Do tegorocznej 11. edycji konkursu nadesłano ponad 200 zgłoszeń nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy. Jurorzy – wśród których są m.in. Lena Dąbkowska-Cichocka z Muzeum Historii Polski i prof. Wojciech Roszkowski z Polskiej Akademii Nauk – wybrali 15 najważniejszych, ich zdaniem, projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”.

Wśród pięciu nominacji w tej pierwszej kategorii znalazł się BohaterON – włącz historię!, czyli ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Jej organizatorzy – Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia – za cel postawili sobie udział w tworzeniu wspólnoty pamiętającej o polskich bohaterach nie tylko podczas rocznic, ale przez cały rok, doceniającej ich zasługi i pozostającej z nimi w kontakcie.

Realizowana w 2017 roku druga edycja projektu składała się z trzech elementów: akcji wysyłania kartek do Powstańców, edukacji w szkołach oraz internetowej bazy wiedzy. Bezpłatne kartki do bohaterów Powstania Warszawskiego mógł wysłać każdy, także w wersji elektronicznej. 1 sierpnia uruchomiono bowiem uaktualnioną wersję strony www.bohateron.pl , która zawierała zdjęcia i biogramy Powstańców. Dzięki witrynie uczestnicy akcji mogli wybrać adresatów kartek, zapoznać się z ich historiami i zdecydować, komu przekażą podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny. Natomiast zespół kampanii we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej  przeprowadził w całej Polsce 12 seminariów dla nauczycieli pracujących z uczniami w wieku 14-19 lat. Ich efektem jest blisko 200 miniprojektów, w ramach których młodzi ludzie poznawali historię II wojny światowej i w niebanalny sposób dzielili się wiedzą z innymi.

Znalezienie się w ścisłym gronie pięciu finalistów konkursu jest dla nas wielkim wyróżnieniem, tym bardziej, że to jedyny projekt z Wrocławia wśród wielu zgłaszanych przez instytucje z całej Polski i z zagranicy. Cieszymy się, że ta wyjątkowa nie tylko dla nas idea zyskała uznanie jurorów – podkreśla Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego kampanii BohaterON – włącz historię!– Dwie dotychczasowe edycje naszej akcji pokazały, że my, Polacy, chcemy poznawać historię kraju i mamy ogromną potrzebę nawiązania dialogu międzypokoleniowego. Wystarczy  przypomnieć, że do Powstańców trafiło prawie 120 tysięcy kartek i listów z życzeniami! Wielu autorów kartek nawiązało stałe przyjaźnie z Powstańcami, pomagając im w codziennych obowiązkach i przezwyciężeniu samotności. To prawdziwy przykład „włączenia” naszej historii do codzienności.

Po nominacjach konkursowego jury przyszedł czas na drugi etap – plebiscyt internautów. Głosować mogą wszyscy i to właśnie internauci zadecydują, który z projektów zwycięży. Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl  i zaakceptować regulamin plebiscytu. Można oddać łącznie trzy głosy: po jednym na jedno wydarzenie w każdej kategorii. Internetowe głosowanie potrwa do 17 maja br., a ostateczne wyniki poznamy pod koniec maja. Uroczyste wręczenie nagród głównych oraz wyróżnień nastąpi w Pałacu Krasińskich (Pałac Rzeczpospolitej) w Warszawie.

Konkurs organizowany przez Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl cieszy się rosnącą popularnością – od początku istnienia plebiscytu zgłoszono blisko 1000 przedsięwzięć, a w drugim etapie głosowało już łącznie ponad 50 tys. internautów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wersja PDF wpisu