Terapeuci z całej Polski spotkali się we Wrocławiu!

Terapeuci z całej Polski spotkali się we Wrocławiu!

Inicjatywa Forum Terapeutów pojawiła się po rozmowach z wieloma osobami, które na co dzień pracują z dziećmi czy młodzieżą metodą Snoezelen – przyznaje Bohdan Pecuszok, Prezes Fundacji Rosa Wskazywali oni na konieczność zorganizowania dla nich przestrzeni, w której będą mogli nie tylko rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę, ale też spotykać się z innymi specjalistami tejże dziedziny, dzielić swoimi doświadczeniami i wątpliwościami – dodaje.


W spotkaniu udział wzięło 100 terapeutów, pedagogów oraz rodziców dzieci niepełnosprawnych z całej Polski (wśród których znalazł się tylko jeden mężczyzna…!) Niektórzy z nich jechali do Wrocławia przez całą noc! Na początku uczestnicy mogli wysłuchać wykładów dr Agnieszki Smrokowskiej-Reichmann i red. Wernera Reichmana – specjalistów w zakresie terapii Snoezelen i twórców polskiej nazwy „Sale Doświadczania Świata”. Omówili oni genezę terapii Snoezelen, jej rozwój w Polsce i na Świecie, główne założenia, a także kwestię samej przestrzeni terapeutycznej, z obecnymi w niej: dzieckiem, opiekunem i sprzętem.


Po wykładach wszyscy uczestnicy mogli sobie pozwolić na chwilę wytchnienia podczas obiadu, który był jednocześnie okazją do rozmów i integracji. Druga część Forum przewidywała dyskusję w grupach na temat: „Moje doświadczenia z praktyką w Sali Doświadczania Świata”.
Podczas warsztatów mogliśmy wymienić się spostrzeżeniami, ale też zadać mnóstwo pytań z zakresu Snoezelen, które wymagają jeszcze doprecyzowania – mówi Elżbieta Szala, moderator dyskusji w jednej z grup.


Wyniki pracy w zespołach zostały zaprezentowane na zakończenie Forum. Dyskusja okazała się niezwykle potrzebna i inspirująca, dlatego mamy nadzieję, że dialog, który rozpoczął się podczas Forum, będzie kontynuowany w przyszłości.


Wieczorem wszystkich chętnych czekała wycieczka do Teatru ARKA na spektakl „Oskar i Pani Róża”. Przedstawienie wywoływało na przemian salwy śmiechu i wyciskało łzy, wszyscy wyszli jednak z niego zachwyceni!

 

Zdjęcia z I Forum Terapeutycznego dostępne są na stronie:
vitour.pl/galerie/rosa/konferencja_2013/

 

 

Galeria