Ruszyła II edycja kampanii BohaterON
Od 1 sierpnia każdy, kto chce podziękować uczestnikom walk o stolicę, może to zrobić, wysyłając bezpłatną kartkę – tradycyjnie lub w wersji elektronicznej. Ruszyła II edycja kampanii BohaterON – włącz historię! Rok temu do Powstańców Warszawskich trafiło prawie 100 tys. pocztówek i listów z życzeniami. W tym roku możemy wysłać ich jeszcze więcej.
Nasza akcja powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat.
Bezpłatne kartki są dostępne w wybranych placówkach Poczty Polskiej, kolekturach LOTTO, samolotach LOT-u na rejsach średnio- i długodystansowych, w wybranych biurach sprzedaży LOT i LOT TRAVEL oraz w check-inach na Lotnisku Chopina w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od 14 do 20 sierpnia będzie je można również odebrać w czarnym namiocie kampanii Rakoobrona na plaży Śródmieście w Gdyni. Lista punktów dystrybucji pocztówek znajduje się na stronie www.bohateron.pl. Akcja wysyłania kartek trwa do 2 października, może w niej wziąć udział każdy.
W tegorocznej edycji akcji przygotowaliśmy dodatkowe udogodnienie: możliwość bezpłatnej wysyłki kartki online. Wystarczy wejść na stronę: https://bohateron.pl/wyslij-kartke/ i napisać życzenia do wybranego uczestnika walk o stolicę. Jest jeden warunek – treść może zawierać tylko 25 słów - dokładnie tyle, ile miała korespondencja wysyłana Pocztą Polową podczas Powstania Warszawskiego. Wszystkie elektroniczne kartki wydrukujemy i wersji papierowej przekażemy Powstańcom Warszawskim.
Na stronie kampanii zamieściliśmy również zaktualizowany leksykon wiedzy o Powstańcach, dzięki któremu wszyscy zainteresowani akcją mogą zapoznać się z historiami bohaterów walk o stolicę i zdecydować, komu przekażą podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny.
Ponadto w ramach tegorocznej odsłony projektu nasz zespół wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej zorganizuje bezpłatne seminaria dla nauczycieli i edukatorów. Na przełomie września i października w każdym województwie odbędzie się spotkanie poruszające tematykę Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 sierpnia. Więcej o seminariach można przeczytać na stronie współorganizatora – Fundacji Sensoria.
Projekt BohaterON jest organizowany we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Fundacją PZU, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym – właścicielem marki LOTTO, Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Grupą Energa, Krajową Spółką Cukrową, Telewizją Polską, Polskim Radiem oraz portalem Onet.pl.
W Komitecie Honorowym przedsięwzięcia zasiadają: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Obrony Narodowej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Prezes Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.