Rozpoczęliśmy wolontariat pracowniczy

Rozpoczęliśmy wolontariat pracowniczy

Piękny, słoneczny maj przyniósł ze sobą nowe pomysły. Postanowiliśmy odejść na chwilę od biurek i dotrzeć bezpośrednio do dzieci, aby podarować im swój czas oraz podzielić się z nimi naszymi pozytywnymi emocjami. Nawiązaliśmy współpracę z Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania, w którym będziemy odbywać wolontariat pracowniczy. Pierwsza wizyta u podopiecznych miała miejsce 3 czerwca.

Na początku spotkania każdy przedstawił się i opowiedział parę słów o sobie. Potem przyszła kolej na rozmowę z archeologiem Mariuszem Łesiukiem, który wprowadził nas i dzieci w tajniki swojej pracy oraz przedstawił historię Czarnego Krzysztofa, rycerza-rabusia z XV wieku.

Dużym zainteresowaniem naszych nowych znajomych cieszyły się przyniesione przez archeologa „skarby” – fragmenty ponad 500-letnich naczyń glinianych, ostrze toporka, figurka pieska oraz… wykonana z kości łyżwa! Każdy mógł dotknąć i z bliska zobaczyć zdobycze z wykopalisk, co było dla dzieci niecodziennym doświadczeniem. Doskonale bawiliśmy się również podczas poznawania warstw ziemi. Jako przykład posłużyło pyszne ciasto z kremem, które po zdobyciu wiedzy razem zjedliśmy. Trzeba przyznać – z ogromnym apetytem!

Na koniec poznaliśmy jedno z najstarszych rzemiosł, które uprawiano już w neolicie. Wcieliliśmy się w role wybitnych garncarzy i wspólnie ulepiliśmy z gliny przeróżne kubki, miski i garnuszki. „Rękodzieła” te zostaną wypalone i trafią do dzieci.

Odwiedziny we Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania dodały nam skrzydeł do dalszych działań. Pełni chęci planujemy już kolejne spotkania, które będą odbywać się raz w miesiącu. Nie możemy się doczekać!