Rosa współorganizatorem wystawy na rzecz osób z zespołem Downa

Rosa współorganizatorem wystawy na rzecz osób z zespołem Downa

Na ekspozycji zatytułowanej „Rytmy życia” można obejrzeć obrazy Weroniki Krakowskiej przedstawiające osoby z zespołem Downa. Wystawa czynna jest od 21 do 29 marca w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie.

Obrazy warszawskiej artystki to seria portretów osób niepełnosprawnych. Każde dzieło opatrzone jest krótkim komentarzem, którego autorami byli modele malowani przez Weronikę Krakowską. Bohaterowie obrazów w kilku zdaniach przedstawiają się oraz mówią o swoich marzeniach i pragnieniach. Artystka celowo wybrała portret jako narzędzie prezentacji osób z zespołem Downa, które w życiu codziennym są niemal niewidoczne – w ten sposób chciała dodać, choćby symbolicznie, społecznej ważności ludziom niepełnosprawnym.

Wernisaż wystawy odbył się 21 marca, w Międzynarodowym Dniu Osób z Zespołem Downa. W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. prezydent miasta Jan Kazimierz Zubowski, posłanka z Głogowa Ewa Drozd, przedstawiciele organizatorów wydarzenia – Miejskiego Ośrodka Kultury, Fundacji im. Bolesława Chrobrego i Fundacji Rosy, która współfinansowała głogowską wystawę. Nie zabrakło również głównych bohaterów wernisażu – osób z zespołem Downa wraz z opiekunami. Obrazy Weroniki Krakowskiej będzie można oglądać do 29 marca.

Galeria