Rosa mecenasem konkursu młodych wiolinistów

Rosa mecenasem konkursu młodych wiolinistów

Konkurs „Młody Paganini” odbył się już po raz dziewiąty. Laureatką pierwszego miejsca w grupie młodszej została Sara Dragan, dwunastoletnia skrzypaczka z Legnicy. To nie pierwszy sukces młodej wirtuozki – Sara już kilkanaście razy występowała na „dorosłych” koncertach jako solistka z orkiestrami i zespołami kameralnymi. Jest również laureatką konkursów skrzypcowych w Czechach i na Słowacji. W grupie starszych wykonawców pierwsze miejsce zdobył Mateusz Michał Makuch, młody wirtuoz z Zielonej Góry, laureat wielu konkursów dla najmłodszych wykonawców (m.in. Lubuskiego Turnieju Skrzypcowym w Żaganiu, Wielkopolskiego Konkursu Wykonawczego w Poznaniu).

Fundacja Rosa jako mecenas konkursu nieprzypadkowo wsparł finansowo legnickie wydarzenie. Wrocławska organizacja podejmuje szereg działań na rzecz dzieci i nastolatków, prowadząc z powodzeniem programy prozdrowotne i proedukacyjne, jak np. „Moja szkoła”, czy „Lekki tornister”. Poparcie dla inicjatyw takich jak „Młody Paganini” wpisuje się w pełni w statut fundacji.

Legnicki Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini” przeznaczony jest dla najzdolniejszych młodych skrzypków, którzy występują w dwóch grupach wiekowych - do 16 roku życia i 19 roku życia. W pierwszych edycjach konkursowych zmagań brali udział wyłącznie polscy adepci wiolinistyki. W tym roku przed jury stanęli również skrzypkowie z Luksemburga, Niemiec, Grecji i Białorusi. Organizatorem konkursu jest Fundacja For Art, a współorganizatorami: Legnickie Centrum Kultury, Zespół Szkół Muzycznych w Legnicy oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Legnicy. W tym roku o zaszczytny tytuł Młodego Paganiniego walczyło 63 młodych wirtuozów.

Galeria