Rodzice, kontrolujcie zawartość tornistrów swoich dzieci!

Rodzice, kontrolujcie zawartość tornistrów  swoich dzieci!

Co drugi uczeń w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężki plecak – tak niepokojące wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu „Lekki Tornister” przedstawiliśmy w środę, 27 sierpnia, na śniadaniu prasowym w warszawskiej kawiarni Ale Heca!.

52 proc. przebadanych uczniów klas 0-3 szkół podstawowych nosi za ciężkie tornistry; problem ten częściej dotyczy dziewczynek (59 proc.) niż chłopców (44 proc.); dzieci przynoszą na lekcje nie tylko podręczniki i zeszyty, ale również strój do zajęć wychowania fizycznego, artykuły plastyczne, zabawki, albumy, niepotrzebne książki, szklane butelki po napojach czy… zepsute kanapki – to główne wnioski płynące z badań przeprowadzonych w ramach trzeciej edycji programu „Lekki Tornister”. Sprawdziliśmy zawartość plecaków i toreb 645 uczniów ze szkół podstawowych w Bobrownikach, Chocianowie, Czerniejewie i Złotoryi.

Analiza polegała na zmierzeniu masy ciała uczniów, ciężaru tornistrów z zawartością i bez, a także sprawdzeniu, ile ważą podręczniki, pomoce szkolne oraz noszone przez dzieci przedmioty niezwiązane bezpośrednio z zajęciami. Przypominamy, że według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać od 10 do 15 proc. masy ciała malucha.

Alarmujące wyniki badań 27 sierpnia przedstawili mediom Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa, oraz Wioleta Pietryszyn, koordynatorka programu „Lekki Tornister”. Na pytania dziennikarzy odpowiadał także obecny na spotkaniu fizjoterapeuta Krzysztof Kamiński.

Zbyt ciężki plecak powoduje schorzenie kręgosłupa, czyli tak zwaną hiperkifozę piersiową. Następnie może doprowadzić do zapadania się klatki piersiowej i nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego i krążeniowego – informował specjalista.

Oprócz kontroli dziecięcych plecaków i pozostawiania przez uczniów niepotrzebnych przedmiotów w domu, dobrym sposobem na odciążenie kręgosłupów maluchów jest umożliwienie przechowywania pomocy naukowych w znajdujących się w szkołach szafkach. Do tej pory Fundacja Rosa wyposażyła w nie 44 placówki.