Rodzaj plecaka MA znaczenie!
Kolejnym punktem na mapie IV edycji „Lekkiego Tornistra” był zlokalizowany na północ od Wrocławia Siedlec. Tam nie tylko natrafiliśmy na przeciążone tornistry, ale także… na nielekkie plecaki ze stelażem.
19 maja odwiedziliśmy Zespół Szkół im. Jana Twardowskiego w Siedlcu, gdzie sprawdziliśmy zawartość tornistrów 135 uczniów klas 0-III. Aż pięcioro dzieci posiadało plecaki ze stelażem, których waga wahała się od 1,16 do 1,20 kg! Ponadto uczeń „zerówki” nosił torbę przewieszaną przez ramię. To tylko pokazuje, jak istotne są prelekcje nt. profilaktyki wad postawy. Drodzy rodzice, nie obarczajcie kręgosłupów swoich dzieci zbędnymi ciężarami, podczas kompletowania wyprawki szkolnej pamiętajcie też o istocie odpowiedniego doboru tornistra.
Przypominamy cechy właściwie zbudowanego plecaka. Wg zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego tornister powinien:
- posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
- mieć równe, szerokie szelki, których długość powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
- mieć symetrycznie rozłożony ciężar;
- zawierać cięższe przedmioty na dnie, a lżejsze wyżej.
Ponadto plecak należy nosić na obu ramionach, a jego waga wraz z zawartością nie może przekraczać od 10 do 15% masy ciała ucznia.
Działajmy wspólnie, by zapobiegać wadom postawy ciała u dzieci!