Prostujemy kręgosłupy na Dolnym Śląsku

Prostujemy kręgosłupy na Dolnym Śląsku

Po wizytach na Opolszczyźnie nasza zgrana i wesoła ekipa przeniosła się na Dolny Śląsk, by w ramach IV edycji projektu Lekki Tornister edukować uczniów szkół podstawowych w Ruszowie i Radziechowie nt. profilaktyki wad postawy.

13 maja uczniowie Zespołu Szkół w Ruszowie zaskoczyli nas piękną częścią artystyczną. Czego tam nie było! Pan Kleks, kropka w kropkę, jak ten z bajki Jana Brzechwy, Kaczka Dziwaczka, taniec z parasolkami, wierszyki i przedstawienia – gdyby jeszcze dziecięce plecaki były trochę lżejsze…

Najciężej mieli uczniowie III klas. Czterech na 23 badanych posiadało tornistry ważące ponad 4 kg. Waga najcięższego pustego plecaka wynosiła 1,56 kg. Bardzo ucieszyły nas za to wyniki pomiarów u młodszych dzieci. Ciężar wszystkich tornistrów mieścił się w granicach zalecanej normy (10% wagi dziecka).

Dzień później uczniowie Szkoły Podstawowej w Radziechowie urzekli nas swoją otwartością oraz chęcią zdobywania wiedzy. Podobnie jak w Ruszowie, najcięższe tornistry posiadali trzecioklasiści. 1/3 z nich nosiła na plecach ciężar powyżej 4 kg. Na uwagę zasługuje dziewczynka, która w plecaku ważącym 2,92 kg miała aż 1,90 kg nadbagażu, co stanowiło blisko 60% zawartości tornistra!

Przed nami jeszcze prelekcje w Siedlcu, Olesznej i Wawrzyszowie. Trzymajcie kciuki za ich powodzenie!

Galeria