Nasz podopieczny rozpoczął pracę z CyberOkiem

Nasz podopieczny rozpoczął pracę z CyberOkiem

Czerwiec jest przełomowym miesiącem dla podopiecznego naszej Świetlicy Terapeutycznej – Wiktora. Na początku tygodnia, dzięki współpracy Fundacji Rosa z Ewa-Med Specjalistycznym Centrum Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Obornikach Śląskich, chłopiec rozpoczął pracę z systemem C-Eye.

10-letni Wiktor cztery lata temu uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego zapadł w śpiączkę. Intensywna rehabilitacja pozwoliła na jego wybudzenie. Teraz, by powrócić do pełnej sprawności, potrzebuje systematycznej terapii. 8 czerwca chłopiec rozpoczął pracę z CyberOkiem. Przez najbliższy tydzień Wiktor codziennie będzie odwiedzał Ewa-Med Specjalistyczne Centrum Pielęgnacyjno-Opiekuńcze w Obornikach Śląskich, później rehabilitacja z systemem C-Eye odbędzie się dwa razy w miesiącu.

Czym jest CyberOko? To opracowany w Politechnice Gdańskiej system, służący do oceny stanu pacjenta, neurorehabilitacji i komunikacji. Metoda ta opiera się na integracji wzrokowej osoby chorej z wyświetlaną na ekranie treścią. Badaniu i stymulacji bodźców są poddawane zarówno funkcje językowe, jak i poznawcze. Pacjent skanuje treść prezentowanego mu obrazu, a następnie wybiera wzrokiem odpowiedni element graficzny lub tekstowy. Dzięki temu może komunikować się z otoczeniem, wyrażać swoje potrzeby, a nawet formułować całe wyrazy i zdania.

Praca z systemem C-Eye jest przeznaczona m.in. dla osób wybudzonych ze śpiączki, które nie odzyskały pełnej świadomości, dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, seniorów mających problemy z komunikowaniem się, ludzi unieruchomionych czy osób z porażeniem mózgowym.

Trzymamy kciuki za udaną rehabilitację Wiktora i serdecznie dziękujemy centrum Ewa-Med za podjęcie współpracy w tym zakresie!

Zapraszamy do zapoznania się z tajnikami systemu C-Eye