Pierwszy wywiad przeprowadzony
Wraz z pojawieniem się ciepłych, wiosennych dni, po etapie koncepcyjnym, rozpoczęliśmy właściwą realizację projektu „Powstańcy dzieciom - dialog pokoleń w kontekście walki o życie w obliczu wojny i choroby nowotworowej”, dofinansowanego w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Za sobą mamy pierwszy wywiad z uczestniczką powstania warszawskiego – p. Marią Urbaniec Downarowicz.
Panią Marię poznaliśmy już wcześniej – w październiku 2014 roku, gdy kończyliśmy akcję „Kartka dla Powstańca”. Wraz z uczestniczką powstania odwiedziliśmy wtedy Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, gdzie obserwowaliśmy przebieg ostatnich zajęć plastycznych, podczas których dzieci wykonywały patriotyczne kartki. Pani Maria, podczas Powstania Warszawskiego znana pod pseudonimem „Myszka” i pełniąca funkcję łączniczki, opowiadała małym pacjentom o swoich przeżyciach związanych z wydarzeniami sprzed ponad 70 lat.
Mieszkanki Wrocławia nie musieliśmy długo namawiać do uczestnictwa w projekcie i wystąpienia w filmie, przedstawiającym walkę o życie w dwóch kontekstach – wojny oraz zmagania się ze śmiertelną chorobą.
W naszej realizacji Maria Urbaniec Downarowicz opowiada o swoim dzieciństwie i życiu przed wybuchem II wojny światowej, opisuje codzienność podczas powstania warszawskiego, a także podejmuje się charakterystyki powstańca. Padają również pytania o projekt „Kartka ze szpitala” i pojęcie patriotyzmu oraz słowa otuchy dla osób walczących z chorobą.
Wystąpienia przed kamerą nie należą do najłatwiejszych, dlatego tym serdeczniej dziękujemy pani Marii za zaangażowanie i pomoc w tworzeniu filmu!
Przed nami jeszcze rozmowy z trzema uczestnikami powstania warszawskiego oraz spotkanie z dziećmi z Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu. Pracę nad ostateczną wersją scenariusza filmowego i przeprowadzeniem wywiadów zakończymy w połowie lipca.
Więcej o naszym projekcie