Odchudziliśmy plecaki w Mierzęcicach

Odchudziliśmy plecaki w Mierzęcicach

„Tornister odciążony, kręgosłup zadowolony!”, „Do szkoły lekkie plecaki nosimy, w ten sposób pleców nie krzywimy!”, „Kto o zdrowie swoje dba, ten leciutki plecak ma!” – takimi dewizami opatrzyli swoje rysunki uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mierzęcicach.

Piękne, pomysłowe prace plastyczne stanowiły niebywałą ozdobę sali gimnastycznej, w której odbyła się uroczystość oddania do użytku szafek szkolnych. W Mierzęcicach oglądaliśmy pokazy taneczne i niezwykle pouczające przedstawienie o lekkich tornistrach oraz słuchaliśmy porad na temat tego, jak prawidłowo spakować plecak. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie, za co po stokroć dziękujemy!

W przeprowadzonych przez nas pomiarach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mierzęcicach wypadli najlepiej w porównaniu do dzieci z placówek, odwiedzonych w ramach trzeciej edycji programu „Lekki Tornister”. Nie znaczy to jednak, że nie znaleźliśmy przeciążonych plecaków czy intrygujących przedmiotów dodatkowych.

Najkorzystniejsze wyniki odnotowaliśmy wśród uczniów klasy III – waga ich tornistrów mieściła się w zalecanej normie (10% masy ciała dziecka), a ciężar rzeczy nadprogramowych rzadko kiedy przekraczał 1 kg – od razu widać, kto już korzysta z przekazanych przez nas szafek! :) Bardzo pozytywnie wypadły także maluchy, uczęszczające do zerówki – aż 6 na 14 z nich przyniosło do zważenia pusty tornister!

W klasach I i II było ciut gorzej – tam ciężar plecaków niejednokrotnie stanowił ponad 20 proc. masy ciała ucznia, a waga przedmiotów dodatkowych dochodziła do 3 kg!

Przed nami jeszcze wizyta w jednej placówce – Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Praszce. Ciekawe, czy i jak bardzo przeciążone tornistry tam znajdziemy!