Nowy projekt dla najmłodszych

Nowy projekt dla najmłodszych

Od października Fundacja Rosa realizuje nowy ogólnopolski projekt, przygotowany z myślą o dzieciach – „Kartka ze szpitala”. Celem warsztatów plastycznych jest złagodzenie stresu małych pacjentów i wzmocnienie więzi dzieci z najbliższymi.


Dla najmłodszych pobyt w szpitalu, nawet najkrótszy, jest zwykle trudnym przeżyciem – strach i niepewność związane z badaniami i koniecznymi zabiegami potęgowane są przez samotność, ograniczone kontakty z rodzicami czy kolegami. Dlatego tak ważne jest zorganizowanie najmłodszym pacjentom czasu wolnego, sprawienie, by czuli się bezpiecznie.
Fundacja Rosa postanowiła pomóc oddziałom pediatrycznym i placówkom realizującym zajęcia pedagogiczno–wychowawcze na oddziałach dziecięcych. Stąd pomysł projektu „Kartka ze szpitala”, polegającego na organizowaniu zajęć plastycznych dla dzieci przebywających w szpitalu. Mali pacjenci pod opieką pedagoga wykonują według własnego pomysłu kartki metodą cardmakingu i scrapbookingu, w których redagują pozdrowienia, opisują swoje przeżycia. Tak przygotowane kartki adresują do bliskich. W ten sposób mają szansę rozładować napięcie i stres związane z pobytem w szpitalu, wzmocnić więź z przyjaciółmi i rodziną, a także podzielić się swoimi odczuciami. Oprócz tego rozwijają kreatywność, wyobraźnię i wrażliwość estetyczną, co wyzwala pozytywne emocje.
Fundacja Rosa przekazuje chętnym placówkom – w formie darowizny – materiały pedagogiczne i plastyczne, przybory biurowe, a także koperty i znaczki pocztowe. Wartość takiego zestawu wynosi 1200 zł. Do tej pory Fundacja rozesłała 10 takich zestawów do szpitali w Katowicach, Zabrzu, Poznaniu, Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.


Wszystkie placówki zainteresowane współpracą, mogą kontaktować się z Katarzyną Galewską z Fundacji Rosa (e-mail: katarzyna@fundacjarosa.pl, tel. 519 054 757).